'Kadın ve Şiddet' paneline erkeler de ilgi gösterdi

'Kadın ve Şiddet' paneline erkeler de ilgi gösterdi.5109
  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Kadın Kuruluşları işbirliğiyle "Kadın ve Şiddet" konulu bir panel düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bayraklı Prof. Dr. Aydın Güven Gürkan Kültür Merkezi'ndeki panele Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Kadın Hakları Koruma Derneği İzmir Şube Başkanı Engin Demir, psikolog Filiz Kardelen, Av. Ezgi Karatay, İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü 3. Sınıf Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül ve Sosyal Hizmet Uzmanı Türkan Bakır konuşmacı olarak katıldı. Panele birçok kadın dinleyicinin yanısıra erkekler de ilgi gösterdi.

Başkan Durak, kadına şiddetin ağırlıklı olarak karşılarına çıktığını belirterek, bu konuda çok istatistik yapıldığını ancak sonuçların sağlıklı olmadığını, bunun ise bazı kadınların durumundan utanarak yetkili mercilere bilgi vermemesinden kaynaklandığını söyledi. Dünya nüfusunun yarısının kadınlardan oluştuğunu vurgulayan Durak, kadınların azınlık olarak düşünülemeyeceklerini söyledi. Durak, çoğu ülkede kadını koruyucu kanunlar bulunmamasının yaşamı zorlaştırdığını, bunu aşmanın tek yolunun eğitim olduğunu ifade etti.

Yerel yönetimlere bu konuda çok iş düştüğünü hatırlatan Cevat Durak, Karşıyaka Belediyesi olarak geçen yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadın danışma merkezini açtıklarını, en kısa zamanda kadın sığınma merkezini de hizmete sunacaklarını kaydetti.

Kadın Hakları Koruma Derneği Şube Başkanı Demir ise her başarılı kadının yanında bir erkek, her başarılı erkeğin yanında da bir kadın bulunduğunu söyledi. Kuruluşlarının çalışmalarına değinen Demir, Türkiye'de kadın olmanın zor olduğunu belirtirken kadına yapılan şiddetin duygusal, ekonomik, psikolojik ve fiziki yönlerini anlattı.

İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nde görevli sosyal hizmet uzmanı Türkan Bakır da İzmir'de merkezde ve Aliağa ilçesinde olmak üzere sadece iki kadın sığınma evi olduğunu söyledi. Karşıyaka Belediyesi'nin sığınma evi için gerekli çalışma içine girmesinden dolayı mutlu olduğunu söyleyen Bakır, şiddet gören kadınların her şekilde kendilerine ulaşabileceğini belirtti. Çocuk Şube Müdürü Akgül, 2000 yılında birim olarak sadece Çocukları Koruma Şube Müdürlüğü olarak görev yaptıklarını, daha sonra görev kapsamlarının genişlediğini anlattı. Akgül, 24 saat kesintisiz hizmet verdiklerini ifade etti.

Av. Karatay ise Türkiye'de son yıllarda kanunlarda kadınlara yönelik yeni düzenlemeler yapıldığını, bunların olumlu ancak yeterli olmadığını kaydetti. Mağdur kadınlara İzmir Barosu bünyesinde hizmet verildiğini hatırlatan Karatay, bu kişilerin adli yardım servislerine ulaşması gerektiğini belirtti. Psikolog Kardelen de ağırlıklı olarak aile içi ilişkiler, kadın erkek ilişkileri ve kadının toplumdaki yerine değinerek örnekler verdi.

Panelin sonunda konuşmacılara ve emeği geçenlere Başkan Cevat Durak tarafından çiçek takdim edilirken, Kadın Hakları Koruma Derneği Şube Başkanı Demir de Durak'a katkılarından dolayı bir teşekkür belgesi sundu. Paneli dinleyenler arasında Karşıyaka İlçe Emniyet Müdürü Tuncer Avcı ve Başkan Durak'ın eşi Birsen Durak da vardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious