'Kadına şiddet insanlık suçu'

'Kadına şiddet insanlık suçu'.5109
  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışmalarını yürüten Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin organize ettiği "Kadına Yönelik Şiddet" konulu konferans yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu tür şiddetlerin aile yapısını bozarak, ülke geleceğini etkileyor." dedi.
Konferansa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker, Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gülser Ustaoğlu, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Oya Tuncel, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda bayan izledi. Konferansı öncesinde konuşan Oya Tuncel, kadın meclisi olarak kadınların yaşadığı her türlü soruna eğildiklerini ve çözüm yolları aradıklarını kaydetti.

Konferansı veren Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar, töre ve namus cinayetlerine değindi. Şiddetin önlenmesi konusunda devlete, yerel yönetimlere, üniversitelere ve sivil toplum örgütlerine büyük görevler düştüğünün söyleyen Ayar, şiddetin sadece aile içi bir sorun değil, ülke ve insanlık sorunu olarak görmek gerektiğini söyledi. Şiddetin kadınlara ve çocuklara yönelik olmak üzere ikiye ayrıldığını anlatan Ayar, "Kadına yönelik şiddet, fiziksel, cinsel, ekonomik, psikolojik ve sözel olarak ortaya çıkmaktadır." dedi. Şiddette töre ve namus kavramlarının son derece büyük önem taşıdığına dikkat çeken Ayar, özellikle törenin çekirdek aile yapısında adeta çimento görevi üstlendiğini belirtti. Ayar, töre ile namus cinayetleri arasındaki farkı, "Töre'de şiddete aile meclisi karar verirken, namus cinayetlerinde karar bireysel alınıyor." şeklinde açıkladı.

Konuşmasında aile baskısının şiddeti körüklediğine dikkat çeken Ayar, kadına şiddetin baskının eseri olduğunu dile getirdi. Aileye yönelik baskıyı mutlaka kaldırmak gerektiğini belirten Ayar, böyle devam etmesi halinde aile yapısının giderek bozulacağını, bu olayın da ülke geleceğini büyük ölçüde etkileyeceğini anlattı. Bu çalışmada hem kadının hem erkeğin eğitilmesi gerektiğini ifade eden Ayar, İslamiyet'in şiddeti kabul etmediğini söyledi. Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar, "Dinimizi, hurafelerden, törelerden arındırmalıyız. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu konuda toplumu aydınlatıcı, eğitici yayınlar yapmaya, bilgilendirme toplantıları düzenlemeye başladı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious