Kadına şiddet sadece dayakla yapılmıyor

Kadına şiddet sadece dayakla yapılmıyor.10476
  • Giriş : 15.02.2008 / 15:17:00

Adana İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Çomu, kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve toplumun bu konuda aydınlatılması için de her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İl Sağlık Müdürlüğü ve Adana Barosu ortaklaşa "Kadına Uygulanan Şiddet ve Hukuki Boyutları" paneli düzenlendi.

Hekimevi'nde İl Sağlık Müdürlüğü, Hastaneler, Hastane Acil ve 112 Acil'de görevli doktor ve hemşirelerin katıldığı panelin açılışında konuşan Adana Barosu Kadın ve Aile Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat Şefika Ekizoğlu, baro bünyesinde faliyet gösteren "Adli Yardım ve Kadın Hukuk Komisyonu'nun" çalışmalarından bahsetti.

Kadına şiddetin sadece 'dayakla' yapılmadığını dile getiren Ekizoğlu, fiziksel, duygusal ve ekonomik şiddet gibi yöntemlerinin bulunduğunu vurguladı.

Ekizoğlu, "Şiddet, dayak, evden kovma, yaralama, zorla cinsel ilişkiye girme (fiziksel şiddet), hakaret, küfür, sizi aşağılayan, üzen her türlü söz, davranış, korku oluşturma(duygusal şiddet), Paranızın zorla elinizden alınması, eşyalarınıza zarar verilmesi (ekonomik şiddet) şeklinde görülebilir." dedi.

Şiddete uğrayanların bulundukları yere en yakın karakola başvurup şikayette bulunmalarını, şikayetin bir tutanağa geçirilmesini öneren Ekizoğlu, mağdur kadınların Adli Tıp'tan rapor alınmak istendiğini karakola bildirilmesini, Cumhuriyet Başsavcılığı'na bir şikayet dilekçesi ile ya da aile mahkemelerine başvurularak haklarının arayabileceklerini kaydetti.

Baro Adli Yardım Komisyonu Başkanı Av. Halit Bülent Ok, ailenin korunmasına ilişkin yasa hakkında bilgi verdi.

Cinsel saldırı, şiddet sonucu ya da rızası olmadan çocuk düşürme, rızası olmadan kısırlaştırma, kötü muamele, çocuğun cinsel istismarı ve 15 yaş üzeri şikayetler hakkındaki yasal düzenlemelere dikkat çeken Ok, aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüklerle ilgili, "Aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi, şikayet üzerine, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." şeklinde konuştu.

Adana Barosu'nda görevli Avukat Av. Derya Göksu Çukur da sağlık çalışanlarının konuya ilişkin sorularını cevapladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious