'Kadına şiddet' sadece kocadan değil

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Kocalarından dayak yiyen kadınlar, gençliğe adım atan çocuklarından da şiddet görüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anne ve babalarından şiddet gören çocuklar, ergenlik döneminde ailelerine karşı şiddet uygulamaya başlıyor. 12 yıldır, şiddete uğrayan kadınlara yönelik hukuki destek sağlayan İzmir'in Konak Belediyesi Sosyal Hizmetler Kadın Danışma Merkezi avukatı Ayla Eğit, ayda en az iki annenin, kendilerine gelerek oğullarından dayak yediğini itiraf ettiğini kaydediyor.

Anne ve babasına şiddet uygulayan gençlerin sayısının artmasını, küçük yaşlardan itibaren babalarının annelerini dövmelerine bağlayan Eğit, "Eskiden tek tük görülen dayaklar, son bir yıl içinde arttı. Birçok anne ve baba, 15-18 yaşlarındaki erkek çocuklarından dayak yemesine rağmen gerçekleri saklıyor." dedi. Çocukların ebeveynlerini dövmesi üzerine İzmir Kadın Hakları Derneği'yle ortak bir proje başlattıklarını söyleyen Eğit, "Dönmedolap" adını verdikleri proje kapsamında Ali Fuat Cebesoy İlköğretim Okulu'nda pilot çalışma başlattıklarını, en problemli 50 öğrenci ailesine hukuki ve psikolojik destek vermeye başladıklarını anlattı.

Okullardaki şiddetin medyada çok yer alması üzerine başlattıkları pilot uygulamanın başarıyla devam ettiğini belirten Av. Ayla Eğit, "Asıl şiddet aile merkezli oluyor. Çünkü çocuğun ilk yetiştiği kurum aile. Baba, yıllarca çocuklarını ve eşini dövmüş. Anne de babadan gördüğü fiziki şiddeti çocuklarına yansıtmış. Bu yüzden aile ortamında kesinlikle saygı sevgi kalmamış. Sevgi kalmayınca, anneler de çocuklarından şiddet görmeye başladı." dedi.

Kocalardan sözlü şiddet

Lise mezunu bir anneyle inşaat mühendisi bir babanın da 18 yaşındaki oğullarının şiddetine maruz kaldığını anlatan Eğit, başka bir ailenin de hap kullanan 16 yaşındaki oğullarından dayak yediğine dikkat çekiyor. 12 yıl boyunca binlerce kadına hukuki danışmanlık yaptığını hatırlatan Av. Eğit, kadınların en çok sözlü şiddetten rahatsız olduklarını kaydediyor. Bir kadının, kocasının 20 yıldır kendisine "O... aşağıya, o... yukarıya" diye hitap ettiğini anlattığını aktaran Eğit, "Kadınlar, kendilerine güvenlerini yitirdiklerini söylüyor. Bunun sebebi olarak da eşlerinin devamlı 'aptal, salak, sen bir işe yaramazsın, senin aklın bir şeye ermez' gibi sözler söylemelerini gösteriyor. Bunun dışında evin erkeğinin çocuğa para vererek, 'götür o salağa ver' diye aşağıladığını da duyduk. Bu sözlü şiddet, anneyi çocukların gözünde küçük düşürüyor. Bu şartlarda saygınlığı ortadan kalkıyor; çünkü babanın gözünde olmayan çocuğun gözünde de olmuyor." şeklinde konuştu.

Kadın Hakları Derneği psikoloğu Berrin Eskiizmirli ise, "Çocuk, aile içinde şiddeti gördüğü zaman hem baba hem de anneden ayrı ayrı nefret ediyor. Babasından, aciz bir kadını dövdüğü için nefret ediyor. Kendisine gücü yetmeyen birisini dövdüğü için, 'babalık bu değil, erkeklik bu değil' düşüncesi oluşuyor. 'Ben de bir gün gücüm yettiğinde babamı döveceğim' hissine kapılıyor. Annesine karşı da güçsüz olduğu için, 'aciz, zavallı bir kadın' diyerek saygısını yitiriyor. İşte bütün bunlar zamanla birikerek okulda arkadaşlarına, bazen de öğretmenine şiddet olarak yansıyor. Son zamanlarda da özellikle anne ve babaya karşı şiddete dönüştü." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious