'Kadına şiddet son bulacak'

  • Giriş : 11.07.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye’de, kadına karşı şiddet uygulayanları cezalandıracak mekanizmaların oluştuğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çubukçu Avrupa Birliği Genel Sekreterliği ile Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğüne bağlı Kurumsal Yapılanma birimi tarafından, düzenlenen, “Kadın Haklarının Geliştirilmesi: Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Semineri”ne katıldı. Türkiye’de son yıllarda kadına yönelik şiddet ve bunun en ağır biçimi olan töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi ile mücadelede önemli adımlar atıldığını kaydeden Çubukçu, kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda kanuni reformlarla birçok eşiğin aşıldığını ifade etti. Hükümetin, kadına yönelik şiddet, töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi ile kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel alandaki statülerinin geliştirilmesi konularını temel hedef olarak belirlediğini vurgulayan Çubukçu, “Bu hedefe doğru atılan her adımın kadınları çevreleyen şiddet çemberini kıracağına inanıyorum” dedi.

Kadına yönelik şiddetin artık olağan, kabul edilebilir ve aile içi bir mesele olmaktan çıkarılarak, toplumsal bir problem olarak gündeme geldiğine dikkat çeken Çubukçu, kanuni düzenlemelerin hayata geçirilmesi için tüm kesimlerin iş birliğinin gerektiğini kaydetti. Türkiye’de töre ve namus cinayetleriyle, kadına ve çocuklara yönelik şiddetin sebeplerinin araştırılarak önlenmesi amacıyla TBMM kapsamında kurulan komisyonun çalışmalarını tamamladığını hatırlatan Çubukçu, meselenin bir devlet politikası olarak ele alınmasının önemine değindi. Çubukçu, şiddetin bir terbiye aracı, problem çözme biçimi, adam etme yolu bazen de bir sevgi tezahürü şeklinde görülerek çeşitli kılıflar altında hayatın her alanına sızdığı bir süreçte bundan en büyük zararı kadınların gördüğünü dile getirdi.

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Kretschmer de kadına şiddet uygulayan toplumların demokratik olduğundan söz edilemeyeceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious