Kadına şiddeti önleme etkinlikleri sürüyor

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'ın çeşitli semtlerinde kahve toplantıları düzenleyen kadınlar, Kayapınar Bölgesi'nde düzenledikleri kahve toplantısında erkeklere kadına yönelik şiddetin nasıl önleneceğini anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

SELİS Kadın Danışma Merkezi koordinatörü Hacire Özdemir, 25 Kasım'ın BM tarafından kadına yönelik şiddetin önlenmesi günü olarak kabul edildiğini hatırlatarak, "Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için, kadınlarla toplantılar yaptık. Ama şiddeti erkekler uyguladığı için bu yıl bu toplantıları erkeklerle yapmaya karar verdik. Bu toplantıda kadına yönelik şiddetin önlenmesi için nelerin yapılması gerektiğini birlikte tartışacağız" dedi.

Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin de kadınlara yönelik şiddet bir günlük çalışmayla önlenemeyeceğini söyledi.

Şiddetin önlenmesi çalışmalarının süreklileştirilmesi gerektiğini anlatan Karatekin, "Aile içi şiddeti kabul etmek mümkün değil. Bu nedenle bu şiddetin önlenmesi yönünde toplu sözleşmeye bir madde koyduk. Bu madde kadına yönelik şiddeti sona erdirmiyor, fakat bu madde yaptırımının etkili olduğunu gördük" dedi.

Kayapınar Dostlar Kıraathanesi'nde düzenlenen toplantıya Diyarbakır Kadın Platformu üyesi SELİS Kadın Danışma Merkezi Koordinatörü Özdemir, Avukat Gamze Yalçın, Uluslararası Af Örgütü'nden Nadire Kuru, Kayapınar Belediye Başkanı Karatekin'nin yanı sıra Diyarbakır Barosu üyesi kadın avukatlar katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious