'Kadının eli siyasete de değmeli'

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, siyaset başta olmak üzere hayatın tüm alanlarına daha çok kadın elinin değmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Başkanı Arınç, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 72. yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, TBMM'de 5 Aralık 1934'te kabul edilen kanunla, seçme ve seçilme hakkının dünya ülkelerindeki bir çok kadından önce Türk kadınına verilmiş olmasının büyük bir gurur vesilesi olduğunu kaydetti. Bu hakkın verilişinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin çağdaş bir devlet olma yolunda gösterdiği çabaların somut bir örneği olduğunu ifade eden Arınç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türk kadınına böyle bir hakkın verilmesini sağlayarak muasır medeniyetler amacı doğrultusunda atılan adımların artarak devam etmesini sağladığını bildirdi.

Bülent Arınç, bu durumun ayrıca genç Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran kadroların kadın haklarına verdikleri önemi de gösterdiğini ifade etti.TBMM Başkanı Arınç, mesajında şunları kaydetti: ''Eğitimden, sağlığa; yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına kadar her alanda başarıyla görev alan kadınlarımız modern Türkiye'nin simgesidir. Yapılan araştırmalar, Türkiye'de bazı meslek gruplarında kadınların temsil oranlarının, Avrupa ülkelerine göre daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ancak buna rağmen Türkiye'de genel kadın istihdamı arzu edilen düzeyde değildir.

Siyaset başta olmak üzere hayatın tüm alanlarına daha çok kadın elinin değmesi gerektiğine inanıyorum. Kadınlarımızın, yer aldığı her alana nezaket ve zarafet kattıklarını hep beraber görüyoruz. Bu duygularla, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin

yıldönümünü en içten dileklerimle kutluyor, sevginin, şefkatin, hoşgörünün ve özverinin simgesi olan kadınlarımıza başarı, mutluluk ve sağlıkdiliyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious