'Kadının işi çok, adı yok'

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde, birçok köyde kadınlar tarlada, pazarda çalışıyor, erkekler kahvede oturuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Buna rağmen kadınlar kendi isimleriyle değil ''Ali'nin Ayşesi''... olarak çağırılıyor.

İlçeye bağlı Ağaçköy muhtarı Mehmet Özkan,ilçedeki köylerde kadınların çalışmalarının yıllardır süren bir gelenek olduğunu söyledi.

Kadınların köylerde bağ, bahçe, hayvancılıkla ilgilendiklerini kalan zamanlarında ise ev işlerinin yanı sıra, semt pazarına çıkarak ürettiklerini sattıklarını anlatan Özkan, şöyle konuştu:

''Bu yıllardır gelenek halini almış. Köyümüz erkekleri eşlerini bağ, bahçe işlerini yapmaları için tarlaya bırakır ve köy kahvesine gelir. Erkeklerimizin çoğu sebze ve meyve bakımından fazla anlamadıkları için bu işler yıllardır kadınlara kalmış. Bu gelenekte sürüp gitmekte. İlçemizde pazar alışverişini de genellikle kadınlar yaptığı için satıcıların yüzde 90'ını kadınlar oluşturuyor. Erkekler pazara eşini traktörü ya da özel aracı ile götürür, kadınlarımız da ürettikleri ürünleri satarlar. Bu süre içinde erkekler kahvehanelerde vakit öldürür. Erkekler genel olarak traktör ile ekim işlerine bakar.''

Ağaçköy'de yaşayan Saniye Köse ise köyde kadınların çalıştığını erkeklerin ise köy kahvesinde oturduklarını belirterek, ''Kadınlarımız tarla, bahçe işlerini yapar, hayvanların bakımını, süt sağımını, yemek ve ev işlerini yapar. Erkekler ise yapılacak işleri organize ederler. Bu yıllardır böyle gelmiş böyle devam etmekte. Bu eşitsizlikten biz kadınlar olarak rahatsız olsak da yapılacak bir şey yok'' diye konuştu.

Erkekler ise yıllardır süregelen bu geleneği bozmak istediklerini ancak alışkanlıklarından vazgeçemediklerini söylediler. Bu arada, erkeklerin yaklaşık yüzde 90'ının tarım BAĞ-KUR'lu olduğu öğrenildi.

-KADIN ERKEĞİN İSMİ OLMADAN TANINMIYOR-

Köylerdeki bir başka geleneğin ise kadınların, eşlerinin ismi olmadan tanınmaması olduğu, kadınlar Ayşe, Fatma hanım yerine ''Ali'nin Ayşe'si'', ''Hasangillerin Fatma'sı'' diye çağrıldığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious