Kadınlar, artık ayağa kalkın

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Almanya'da "Türbanları çıkarın" çağrısı yaptığı için ölüm tehditleri alan Yeşiller partili milletvekili Ekin Deligöz, "Başörtüsünü değil türbanı çıkarmalarını istedim. Kadınlar sorumluluk almalı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İçişleri Bakanı Wolfgang Schauble "Müslüman bir kadının gönülü olarak başörtüsünü çıkarma çağrısı yapması yasal hakkıdır" derken, kendi partisi de Müslüman örgütlerin desteğini aramaya başladı. Konuyla ilgili SABAH'ın sorularını yanıtlayan Deligöz şunları söyledi:

'SINIRI GÖSTERME ZAMANI'

* Bütün olay Türkiye'de başlayıp buraya yansıdı. Türkiye'de organize edilen bir takım grupların tutumu. Türkiye'de türbanlıları ne devlet dairelerine ne de üniversitelere sokuyorlar. Ben burada söyleyince anormal oluyor...

* (Bu kadar tepki) Beklemiyordum. Zaten bu tepkilerin de organize edildiğine eminim. Biz okullarda türbanı yasaklamayı konuştuğumuz zaman bile böyle tepkiler gelmedi. Bu bir takım kökten dincilerin çok güçlendiğini gösteriyor. Onlara sınırlarını göstermenin zamanı geldi bence.

'NİNEMİN BAŞÖRTÜSÜ FARKLIYDI'

* Biz Tokatlı, köy kökenli bir aileyiz ve büyük ninemizin taktığı türban değil başörtüsüydü. Onların başörtüsüne karşı değilim zaten. Benim tutumum türbana karşı. Türban takmak dışarıya bir takım şeyleri göstermek. Onların gösterdiği şeylere karşı çıkmak da yanlış olamaz. Kadın olarak kendini geriye almak yanlış.

* Kadınlara sesleniyorum. Türbanınızı çıkarın, Almanya'da sorumluluk üstlendiğinizi, kadınlara yapılan haksızlığa karşı ayağa kalktığınızı gösterin. Hepimiz sorumluluk üstlenmeliyiz. Ben üstleniyorum... Bunu diğer kadınlarla birlikte üstlenmek istiyorum.

* Bu sözlerim öncelikle genç, tahsilli, ileriye bakan kadınlara yönelik. Eğer gerçekten iddia edildiği gibi türban bir moda aksesuarıysa o zaman bu kadar önemli olamaz, eğer gerçekten dini inancınızsa o zaman da bu kadar şiddete gerek yok. Çünkü ben hiçbir zaman kimsenin zorlanmasını istemedim.

* (Türklerden destek alıp almadığı konusunda) Evet, çok. İnsanların çoğu arkamda. Olumsuz tepkilerin yanı sıra bana destek olanların da varlığını güçlü hissediyorum. Benim yolum zaten Atatürk'ün de çizdiği bir çizgi ve bundan geri dönmem.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious