Kadınlar, çocuklarından da şiddet görüyor

Kadınlar, çocuklarından da şiddet görüyor  .8818
  • Giriş : 08.03.2008 / 12:29:00

Dünya Kadınlar Günü'nde acı gerçek. Artık kadınlar eşlerinden sonra çocuklarından da şiddet görmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konak Kadın Danışma Merkezi avukatı Ayla Eğit, "Şiddet ekiyoruz, fırtına biçiyoruz. Babanın annesini dövdüğünü gören çocuk da 16-17 yaşına geldiğinde annesine ve babasına karşı şiddet uygulamaya başlıyor." dedi.

Eğit'e göre çocuklar, ailelerinden şiddet öğrendi ve birbirlerine karşı evde, okulda şiddet uygulamaya başladı. Hattâ eskiden evde şiddet gören çocukların, evlendiklerinde bunu kendi eşlerine veya çocuklarına uygularken artık evlenmeden de anne ve babasına uygulamaya başladığı ifade ediliyor. Özellikle erkek çocukların annesini dövdüğü, güçleri yettiği oranda babaya da el kaldırdığını tesbit ettiklerini anlatan Eğit, 16-17 yaşını bitirmiş çocukların babasına karşı saygısı kalmadığı, annesini ise şiddete boyun eğdiği için dövdüğünü kaydetti. Problemlerin iletişim yoluyla ve şiddete başvurmadan çözümünün toplumdaki şiddeti de azaltacağını belirten Eğit, "Şiddetin problemleri çözmediğini, hattâ büyüttüğünü, çocuklara geçip geri döndüğünü görüyoruz. Toplumda şiddet bu kadar artmışsa, ailelerde de artmış demektir. Çocuklar yalan söylüyorsa, hırsızlık yapıyorsa, aynı yansımalar ailesinde de var." şeklinde konuştu.

Konak Belediyesi'nin, Türkiye genelinde ilgili kanunun öngördüğü kadın danışma merkezinde psikolog ve avukatla çalışan tek belediye olduğunu bildiren Ayla Eğit, gözlemlerini aktardı. Bazı kadınların, eşlerinin hakaretleri sebebiyle adını bile unuttuğunu kendisine anlattıklarını ifade eden Eğit, " Bir arkadaşımız, 'Kocam bana hep küfürle, hakaretle sesleniyor. Adımı kullanmak yerine hayvan eşek veya daha başka küfürlerle hitap ediyor. Tek güzel anım, evlendiğimiz ilk günlerde adımla hitap etmesiydi.' dedi. Kadınlar çok ağır şiddet görüyor." diye konuştu.

İzmir'in en büyük ve Türkiye'nin ikinci büyük ilçesi olan Konak'ın sırtlarında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen göçle kurulmuş mahalleler bulunduğuna dikkat çeken Ayla Eğit, bu dönemde bile kadınların çamaşır makinesi olmayanına rastladıklarına işaret etti. Belediyenin, 250 kadının istifade edebileceği çamaşırhane yaptığını anlatan Eğit'in bir başka gözlemi de birçok hamile kadının, doğum yaklaşmasına rağmen doktor yüzü görmemiş olması. Bazı kadınların miras bile alamadığını tesbit ettiklerini kaydeden Eğit, kadın danışma merkezleriyle hukuki konularda destek olduklarını, haklarını arayabilecekleri danışmanlık hizmetlerini ücretsiz verdiklerini, baroda ücretsiz avukatlara yönlendirdiklerini anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious