Kadınlar Adli Tıbbı protesto ediyor

Kadınlar Adli Tıbbı protesto ediyor.8964
  • Giriş : 11.05.2009 / 10:24:00

Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformu "Adli Tıp Kurumu yeniden yapılansın" diyor. Eylem, perşembe günü Adli Tıp Kurumu önünde yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformu, bu Perşembe (14 Mayıs) Adli Tıp Kurulu'nun Bahçelievler'deki binası önünde, saat 11:30'da bir eylem düzenliyor.

"Çocuğa cinsel istismardan yargılanan 76 yaşındaki Vakit yazarı Hüseyin Üzmez'in jet hızıyla tahliyesi ardından gündeme gelse de olayların ardından atanan ve kısa süre sonra istifasını veren çocuk psikiyatrı Ayten Erdoğan'ın açıklamaları da gösterdi ki Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Kurulu yüzlerce yanlış rapora imza atıyor."

Platform, Adli Tıp Kurumu, 6. İhtisas Kurulu'nun mevcut yapısı ve uygulamalarıyla cinsel şiddet faillerinin yargılanıp ceza almaları önünde engel olmaktan başka, tüm kadın ve çocukların saldırıya maruz kalmaları halinde çözümsüz kalacakları, korunmayacakları mesajı verdiğini söylüyor.

"Çocuk psikiyatrı Erdoğan'ın açıklamaları, Adi Tıp Kurumu'nda cinsel istismara maruz kalan çocukların, defalarca muayene edilmesi, çocuğun tecavüzcüsü ile aynı araçla nakil edilmesi, konunun uzmanı olmayan kişilerce defalarca sorgulanması gibi uygulamalarla, mağdur çocukların bu süreçte bir kez daha mağdur edildikleri gerçeğini de gösteriyor. 6. İhtisas Kurulu 'ruh ve beden sağlığı bozulmamıştır' raporlarıyla suçluların dışarıda elini kolunu sallayarak gezmesine zemin hazırlıyor."

Mağdurun "mağdur olmadığına dair" raporların dışında platform sanıkların "cezai ehliyetleri olmadığına dair" raporlar için Adli Tıp Kurumu kapısında birikmelerine de dikkat çekiyor.

Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformu'nun talepleri şöyle:

* Adli Tıp Kurumu ve 6. İhtisas Kurulunun, mağdurun haklarını koruyacak ve mağduru daha fazla mağdur etmeyecek şekilde yeniden yapılanması,

* Cinsel şiddete maruz kalan tüm kadın ve çocukların haklarının, adli makamlar, hastane, karakol ve ilgili tüm merciler tarafından gözetilmesi,

* Kadın ve çocukların deşifre edilmemesi,

* Yasal süreçlerin cinsel şiddete maruz kalanın bir kez daha travma yaşamasına yol açmaması

* Suçluların cezalandırılması için gerekli uygulamaların hayata geçmesi.

Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformu, yayınladığı bildiriye kadın örgütlerini imzalarıyla destek vermeye çağırıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*