Kadınlar ağrıya daha dayanıklı

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

Adet sancısı, doğum ağrısı başta olmak üzere kadınlar yaşamı boyunca şiddetli ağrılarla karşılaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ağrı vücudun belirli bir bölgesinden kaynaklanan, bir doku hasarına bağlı olan veya olmayan, insanın geçmişteki deneyimleri ile ilgili hoş olmayan, duyusal bir histir'' tanımlamasını yapan Acıbadem Ağrı Tedavi Merkezi'nden Prof. Dr. Süleyman Özyalçın Ağrı konusunda kadın erkek farkına değiniyor. Kadınlar ve erkekler farklı ağrılar yaşıyor.

FARKLI SEBEPLER
Kadın ve erkekte Ağrı konusunda ki farklıkların üç temel sebebi bulunuyor: Hormon ve organ farklılıkları, kültürel ve toplumsal rollerdeki farklılıklar ve adale farklılıkları. Kadınların cinsiyet organları ve hormonal değişimleri farklı Ağrı deneyimlerine yol açıyor. Kadınların çoğu adet ağrısı, yumurtlama ağrısı, gebelik ve doğum ağrısı gibi patolojik olmayan nedenlere ait ağrılar yaşıyor. Tüm genç kızların yaklaşık yüzde 50'si erken ergenlik döneminde adet ağrısı deneyimine sahip.

DENEYİMİN ÖNEMİ VAR
Geç ergenlik döneminde ise bu oran yüzde 75'e ulaşıyor. Geç ergenlik ve erken yetişkinlik çağında ağrıların şiddeti daha da artıyor. Kadınların ağrıya erkeklerden daha dayanıklı ve dirençli olduğunu söylemek de mümkün. Bunun bir nedeni, kadınlarda östrojen gibi bazı hormonların ağrıdan koruyucu özelliklere sahip olması. Yapılan araştırmalara göre kadınların, örneğin ameliyat sonrası ağrılarda daha az Ağrı kesici kullandığı ortaya çıkmış. Ancak erkeklik hormonlarının Ağrı giderici etkileri olduğuna ilişkin araştırmalar da var. Kadınların ağrıya daha dirençli olmalarının önemli bir nedeni de Ağrı konusunda daha deneyimli olmaları. Özellikle doğum ağrısı deneyimi ve adet ağrısı deneyimi kadınların ağrıya dirençli olmalarını sağlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious