Kadınlar daha başarılı

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, birçok özellikleri sebebiyle kadın girişimcilerin erkek girişimcilerden daha başarılı olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Murat Yalçıntaş,kadınlardan ve kadın girişimcilerden bahsettiği konuşmasında geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Duygu Asena’yla ilgili olarak, "Tüm Türk ulusu adına Duygu hanımı rahmetle anmak istiyorum. Kendisi Türkiye’ye kadın olarak çok şey verdi" diye konuştu.

İTO tarafından düzenlenen ’Yılın Kobi’leri Yarışması’nın kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Murat Yalçıntaş, Türkiye’de faaliyet gösteren işletmelerin yüzde 99’unu KOBİ’lerin oluşturduğuna işaret etti. Özellikle imalat sektörünhdeki kobilerin isdihdamın yüzde 60’ını oluşturduğunu anlatan Yalçıntaş, "Kobiler için hem devletin hem de meslek örgütlerinin çeşitli destek çalışmaları yürütmeleri gerekir" dedi.

KOBİ’lere verdikleri destek çalışmalarına değinen Murat Yalçıntaş, KOBİ’lere yönelik en simgesel etkinliklerden biri olan Başarılı KOBİ Yarışması’nın başarılı olan KOBİ’leri ödüllendirmeyi amaçladığını dile getirdi. Yarışmanın Girişimcilik, Kadın Girişimci, İhracat Başarısı, Teknoloji Uygulama ve İşbirliği Başarısı olmak üzere 5 kategoride yapıldığını ifade eden Yalçıntaş, bu yıl iki ödül kategorisi daha ihdas edildiğini aktardı. Yalçıntaş, bu kategorilerin öne çıkan bir sektörün mensupları arasındaki değerlendirmeye göre belirlenen, ’Sektör Özel Ödülü’ ve İTO Özel Ödülü olduğunu kaydetti. Yalçıntaş, yarışmaya son başvuru tarihinin de 8 Eylül 2006 Cuma günü olarak belirlendiğini bildirdi.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Murat Yalçıntaş, yarışmaya özellikle ’Kadın Girişimci’ kategorisinin eklenmesinde bir pozitif ayrımcılığın söz konusu olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine, bu kategorinin jürinin en çok üzerinde konuştuğu dallardan bir tanesi olduğunu ifade etti. İTO Başkanı Yalçıntaş, şöyle devam etti:

"Benim şahsi kanaatim bu kategorinin çok önemli olduğu. Çünkü baktığımız zaman bir ülkenin ulusal değerinin yaklaşık yüzde 50’si kadınlarda ama ne yazıkki bu yüzde 50 her alanda arzu ettiğimiz şekilde yansımıyor. Özellikle ekonomi dalına baktığımız zaman, girişimcilik alanına baktığımız zaman ne yazıkki Türkiye’de kadın girişimcilerimizin sayısı çok fazla değil. Bunları bizim desteklememiz lazım. Geçen sene bir toplantı vesilesiyle söylemiştim. Hala aynı düşüncemi devam ettiriyorum. Birçok özellikleri sebebiyle kadın girişimciler erkek girişimcilerden daha da başarılı oluyorlar. Dolayısıyla bizlerin çatı örgütler olarak mutlaka kadın girişimciliği teşvik etmemiz lazım. Ticaret Odası olarak bu dalda koyduğumuz ürün kendi alanımızda yapabildiğimiz kadar bunu desteklemek."

Kadın girişimciler hakkında yaptığı yorum vesilesiyle, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Gazeteci Yazar Duygu Asena’yla ilgili duygularını dile getiren Yalçıntaş ,"Tabi kadınlardan bahsettik. Kadın girişimcilerden bahsettik. Ben burada tüm Türk ulusu adına Duygu hanımı rahmetle anmak istiyorum. Kendisi Türkiye’ye kadın olarak çok şey verdi. Bu vesileyle kendisini anmış olduk" şeklinde konuştu.

Murat Yalçıntaş toplantıdan sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da cevaplandırdı. İTO Eski Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım’ın kendisi ile ilgili çeşitli platformlarda yaptığı eleştirilerin anımsatılması üzerine Yalçıntaş, "Sayın Yıldırım 15 sene başkanlık yapmış bir arkaşımızdır. Şu anda da meclisimizde görev yapıyor. Dolayısıyla benim Yöntim Kurulu Başkanı olarak meclis üyem hakkında bundan fazla bişey söylemem doğru olmaz" ifadelerini kullandı.

Yalçıntaş, KOSGEB’te yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak da, KOSGEB’in özellikle AB uyum sürecinde desteklenmesi gereken KOBİ’ler için önemli bir kuruluş olduğunu belirterek, "Bu bağlamda ben inanıyorum ki; KOSGEB’de yaşanan sıkıntılar en kısa zamanda atlatılacak ve KOSGEB bundan önce olduğu gibi bundan sonra da KOBİ’lere hizmet edecek" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious