Kadınlar 'doğum sancısı' çekmeyecek

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı, kırsalda yaşanan bu tür olayların önüne bütün köylerin çok rahat ulaşabileceği sağlık ocağı ile sağlık evlerinin tümünü faaliyete geçirmek için hummalı bir çalışma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Doğum sancısı çeken kadın, katır sırtında hastaneye getirildi"," Sancı çeten hamile kadının imdadına jandarma koştu", " At arabasıyla hastaneye götürülürken hayatını kaybetti", " Muş'ta hastalar kızakla taşınıyor" benzeri haberler Doğu ve Güneydoğu'da her kış yaşanıyor.
Olayların temel sebebi ise dağlık arazide yaşayan insanlara en yakın sağlık kuruluşunun 50 ya da 100 kilometre mesafede bulunması.

Terör ve çeşitli nedenlerle kapalı tutulan sağlık evleri ile sağlık ocaklarını bir bir açıyor. Türkiye'de bin'in üzerinde olan sağlık evlerini faaliyete geçirerek, dramatik görüntüleri ortadan kaldırmayı hedefleyen Sağlık Bakanlığı, ağır kış şartlarının yaşandığı Doğu ve Güneydoğu'daki dağ köylerinden çalışmalarına başladı.

Bir çoğu Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde Türkiye'nin farklı yerlerine inşa edilen sağlık evleri sayesinde, binlerce kişi tedavi görüyordu.

Özellikle kırsalda yaşayan insanlar için mini birer hastane görevini yapan bu evler 1995 - 2002 yılları arasında bir bir kapatıldı. Sağlık evlerinin kapatılmasıyla bölgede "Katır sırtında hastaneye götürülürken hayatını kaybetti" benzeri olaylar yeniden gündeme geldi. Çünkü 2- 3 köy ya da mezranın ortak kullandığı evler kapatılmıştı.

Sağlık evleri Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Doğu ve Güneydoğu milletvekillerinin de katıldığı toplantıda gündeme geldi.

Ak Parti Diyarbakır Milletvekilleri Fehmi Uyanık, Güneydoğu'ya bir karış kar düştüğü zaman hayatın çekilmez olduğunu, yolların kapandığını belirterek, " Yüksek kesimlerindeki ilçe ve köylerimizin yolu kapanıyor. Kendilerine en yakın sağlık kuruluşu 40 kilometreden yakın olmayınca hayat çekilmez oluyor. Bölgede yaptığımız araştırmada onlarca sağlık ocağı ve sağlık evinin atıl durumdan dolayı kullanılmadığını tespit ettik" diye konuşuyor. Sağlık evlerinde sağlık personeli olmadığı için hizmet vermediğini anlatan Uyanık, "Bu durumu bakanlığı anlattık, şu an halk evleri onarımdan geçiriliyor. Ebe atanacak" bilgisini veriyor.

Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, 2007 yılında 2 bin 473 vekil ebe ve hemşire ataması ebe açığı bulunan köy sağlık evleri ile hemşire açığı bulunan köy sağlık ocağı ve belde sağlık ocaklarına yapılacak.

Doğu ve Güneydoğu'da tadilattan geçirilen ve yeni yapılan sağlık evleri 1994 yılından sonra ilk kez personele kavuşmuş olacak. Bakanlığın çalışması kapsamında Bingöl'e 40, Bitlis'e 46, Diyarbakır'a 90, Batman'a 46, Hakkari'ye 25, Ağrı'ya 80, Erzincan'a 18, Erzurum'a 144, Gaziantep'e 100, Iğdır'a 20, Kars'a 61, Mardin'e 37, Muş'a 41, Siirt'e 28, Şanlıurfa'ya 177, Şirnak'a 25, Tunceli'ye 5 ve Van'a 115 vekil ve hemşire atanacak.

Diyarbakır İl Sağlık Müdür Vekili Hakan Karakaş, 2007 yılında atanacak 90 hemşire ve ebe'nin sağlık evlerinde görevlendirileceğini belirterek, "Korucu ve anne çocuk sağlığı hizmetleri yerinde yapılacak. Bakanlıktan 4x4 ambulans istedik ve sağlık evlerimizin hizmetini vereceğiz. Bu ambulanslara daha önce gidemediğim bütün köylere ulaşacağız" diyor. Karakaş, kış koşullarının ağır geçtiği Kulp, Karacadağ ve Lice dağ köylerinde büyük sıkıntı yaşandığını belirterek, "Ağır kış şartlarında kızakla hasta taşıma uygulamasına son verecek olan kar ambulansı, Ocak ayı içerisinde hizmete girecek. 4x4 kar ambulanslarının asfaltta ve kar üzerinde hareket etme özelliği bulunuyor. Kırsalda kalan pek çok hastanın kar araçları ile hastanelere taşınması nedeniyle yaşanan bazı kötü olayların kar ambulansları ile son bulacak. Buralara ulaşmakta ciddi zorunlar yaşıyoruz. Çünkü belli bir yol kat ettikten sonra saatlerce yürümek zorunda kalıyoruz. Bakanlıktan arazi tipi ambulanslar istedik. Sağlık evlerinin açılması ve arazi tipi ambulansların gelmesiyle bölgede yaşanan büyük sorun da ortadan kalkmış olacak" şeklinde konuşuyor.

Diyarbakır'da bulunan 93 sağlık ocağında her gün binlerce kişi muayene oluyor. 12 İlçe ve bağlı köy ve beldelerde hiçbir sağlık ocağının doktorsuz kalmadığı Diyarbakır'da 295 hekim görev yapıyor.

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Namık Kemal Kubat, Diyarbakır'da sağlık alanında büyük devrimlerin yaşandığını belirtiyor. 103 Sağlık evinin bulunduğu Diyarbakır'da 65'inin açık, 38'inin ise 2007 açılacak. Van'da 96, Batman'da 88, Ağrı'da ise 124 Sağlık evi bulunuyor. Ancak 3 ilde 64 Sağlık evi hala kapalı. Ağrı'da 124 Sağlık evinde sadece 6'inda personel bulunuyor.

Bölgede bugüne kadar Batman'nın Sason, Bitlis'in Mutki ve Varto, Siirt'in Şirvan, Eruh ve Pervari, Bingöl'ün Genç, Tunceli'nin Hozat, Ovacık, Pertek ve Pülümür, Van'ın Başkale ve Bahçesaray, Diyarbakır'ın Kulp, Lice, Hazro ve Silvan ilçelerinde yolların kapalı olmasından kaynaklanan onlarca ölüm olayı meydana geldi.

Son olay Muş'un Varto ilçesinde bir kadının kızakla hastaneye götürülürken yoğun bakıma alınması ve çocuğunun ölmesiyle dikkat çekmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious