Kadınlar dövülüyor!

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu'nun Türkiye genelinde yaptığı 'Ailede Şiddet' konlu araştırmaya göre ailelerin yüzde 34'ünde fiziki, yüzde 53'ünde sözlü şiddet bulunduğu saptandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Yüksekokulu Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Uysal, aile içi şiddet ve çocuk istismarının her geçen gün arttığını söyledi.

Günlük hayatta şiddet denilince akla ilk gelenin fiziki şiddet olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Uysal, "Oysa özellikle kadınlara uygulanan şiddet sadece Tokat, tekme, yumruk gibi fiziki türleriyle sınırlı kalmamaktadır. Şiddet duygusal, sözlü, sosyal, ekonomik, cinsel ve fiziki gibi birçok yönleriyle ortaya çıkabilir. Ülkemizde yapılan bir araştırma, her 3 kadından birinin eşi tarafından dövüldüğünü, yüzde 53.6'sının da sık sık kötü söz ve hakarete maruz kaldığını ortaya çıkardı. Dayak olaylarının yüzde 46.9'unda fiziki zarar meydana gelmekte, dörtte birine doktor tarafından müdahale edilmekte, dayak yiyen kadınların yüzde 57.1'iyse bunu sessizce kabullenmektedir." şeklinde konuştu.

Şiddet gören kadınların yüzde 80'inin bu konuda bir şey yapılamayacağını düşündüğünü vurgulayan Uysal, "Üstelik bu kadınların neredeyse yarısı da erkeğin haklı olduğunu söylüyor. Şiddetin kanıksandığı bir toplulukta şiddet gören anne bunu çocuğuna, çocuk da arkadaş çevresinden başlayarak sokağa yansıtmaktadır." dedi.

Türkiye'de yürütülen çalışmaların, çocukların yüzde 13.9 ile 87 oranında fiziki istismarla karşılaştığını gösterdiğini anlatan Aynur Uysal, "16 bin çocuk üzerinde yapılan bir araştırma, istismara uğrama oranını yüzde 33 olarak göstermiştir. Bunun çok önemli bir boyutu da cinsel istismardır. Aile içinde gerçekleştiğinde ensest olarak isimlendirilen cinsel istismarın görülme sıklığı sanıldığından daha yüksektir. Erkek çocuklar da kız çocuklar kadar cinsel istismara maruz kalabilmektedir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious