Kadınlar falcıların tuzağında!

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre kadınları en çok falcılar dolandırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ziynet eşyası taktıklarından dolayı genellikle bayanların gasba maruz kaldığını belirleyen polis, bayanların birkaç noktaya dikkat ederek gasptan ve dolandırılmaktan kurtulabileceklerini belirtiyor.

Dolandırıcılar kadınları en zayıf noktalarından yararlanarak mağdur ediyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yaptığı bir araştırmaya göre kadınları, fal baktırma bahanesiyle kapılarını çalanlar dolandırıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, fal bakma bahanesiyle birçok dolandırıcılık olayı yaşandığını, vatandaşların bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini duyurdu.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yeralan bir araştırmaya göre, bayanlar yükte hafif ancak pahada ağır ziynet eşyaları taktıyor. Bundan dolayı bayanların sürekli gasba maruz kaldıklarına dikkat çeken polis, bu olaylarda yaralanma veya ölümle sonuçlanan olayların da ortaya çıktığını kaydetti.

Polisin gasba uğramaktan korunmak için bayanlara yaptığı tavsiyeler şöyle:

- Alışverişe çıkılırken semt pazarlarına gidişte tüm ziynet eşyalarını takarak çıkmayın. Semt pazarlarında ve büyük alışveriş merkezlerinde ziynet eşyalarını takanların kötü niyetliler tarafından takip edilebileceğini unutmayın.

- Alışveriş merkezlerinden veya semt pazarlarından dönerken kesinlikle ıssız yerleri tercih etmeyin. Apartmanınıza girerken arkanıza dönerek takip edilip edilmediğinizi kontrol edin.

Bu tür alış veriş merkezlerinde veya düğünlerde kötü niyetli olabilecek kişilere karşı dikkatli olun, dönerken de mümkün olduğunca yalnız dönmemeye gayret edin.

- Semt pazarlarında alışveriş yaparken poşetlerin fazlalığından dolayı, yardımcı olmaya çalışan kişilere kısa süreli de olsa çantanızı emanet etmeyin.

- Alışveriş merkezi, semt pazarı vb. yerlere giderken çantanızda çift cüzdan bulundurun ve fazla miktardaki paranızı, kredi kartlarınızı, kimlik kartınızı, ehliyetinizi değerli evrakınızı başka cüzdanda taşıyın.

- Evinizin elektrik, su telefon, doğalgaz vb. donanım ve şebekelerini kontrol için geldiklerini söyleyen tamirci, tesisatçı, belediye görevlisi kılığındaki kişilere dikkat edin.

- Resmi görevli olduklarını belirten kişilerden kimlik göstermelerini isteyin.

- Kapıya gelen satıcı, dilenci, bohçacı, falcı vb. kişiler her zaman mal satmak için gelmezler. Kötü niyetli kişiler toplumun bu istemini her zaman kendileri için fırsat olarak değerlendirmek ister. Bunlara karşı her zaman dikkatli olun.

- Evinizde yalnız olduğunuzda kapınızı tanımadığınız kişilere açmayın. Kapınızda mutlaka zincir bulundurun. Önce kapı dürbününden bakın, sonra zinciri açmadan ne istediğini anlayın.

- Evden çıktığınız zaman bırakmak zorunda olduğunuz değerli eşyalarınızı alışılagelmiş yerlerin dışında ve en son düşünülen veya hiç düşünülmeyen yerlerde saklayınız.

-Ziynet eşyalarınızı evde bırakma imkanınız olmadığından üzerinizde taşımak zorundaysanız, dikkat çekmemek için değerli takılarınızı örtecek giysiler giyin.

-Toplu taşıma araçlarında seyahat ederken çantalarınızın kapaklarını iç yüze getirin veya çantanızı ön tarafında tutarak elinizle kontrol altına alın.

-Kalabalık alışveriş merkezlerinde veya marketlerde alış-veriş yaparken cüzdanınızı çantanızdan çok sık olarak çıkarmamaya, elinizde tutmaya, tezgah üstüne veya başka yerlere koymamaya dikkat edin.

- Issız mahallerden geçmeyin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious