Kadınlar gribe daha dayanıklı

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Yapılan araştırmalara göre kış hastalıkları olarak bilinen grip ve soğukalgınlığına karşı kadınların direnci erkeklere oranla çok daha fazla.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kış hastalıklarıyla ilgili 2000 erkek ve kadının katıldığı ankete göre kadınların yüzde 45'i erkeklerinse yüzde 64'ü geçen kış, kendilerini işten alıkoyacak derecede viral enfeksiyon geçirdiğini belirtti. Araştırmada erkeklerin iyileşme sürelerinin ortalama 3 gün olduğu kadınlarınsa 1.5 günde ayağa kalktığı saptandı.

BOL SIVI ALINMASI GEREKİR
Nezle ve grip vücudun savunmasız bir zamanında ortaya çıkıveriyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İlhan Özbek, yeterli istirahat ve gerekli ilaç tedavisi uygulanmadığı taktirde hastalığın uzayacağını belirterek, 'Dengesiz beslenme, uykusuzluk da tabloyu uzatır ve hastalık kalıcı bir hale, yani, kronik duruma gelir' dedi. Gece-gündüz ısı farkı, hava sıcaklığında genel düşme, serin esintilerin artması gibi etkenler de hastalıkların ortaya çıkmasında etkili. Havaların serinleme sürecinde kişiler hazırlıksız yakalanıyor.

İSTİRAHAT ETMEK İLAÇ YERİNE GEÇİYOR
Rüzgara maruz kalmak, şehir nüfusunun artması da bazı hastalıkların yayılmasında uygun ortam oluşturuyor. Zamanında teşhis ve tedavi edilmediği takdirde nezle, grip gibi hastalıklar kısa sürede yayılarak salgına da dönüşebiliyor. Bu hastalıkların tedavisi sürecinde istirahat etmek şart. Su kaybı çok olur. Bol sıvı alınması gerekir. Vitamin açısından zengin yiyeceklere dayalı diyet uygulanmalıdır. Hastalıklarda, tam iyileşmeden istirahata son verilmemesi de çok önemlidir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious