Kadınlar Haydar Dümen'e 'yeter' diyor

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Çeşitli kadın örgütleri ve bireysel katılımla oluşturulan Medya İzleme Grubu Haydar Dümen ve Posta gazetesine yönelik kampanya başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haydar Dümen'in; kadınları aşağıladığı, kadınlara karşı şiddeti ve düşmanlığı kışkırttığını belirten MEDİZ yaptığı açıklamada, "Haydar Dümen'in yazı ve beyanatlarıyla muhatap olmayı bu ülkede, bu dünyada yaşayan hiçbir kadının hak etmediğini önemle vurgulamak istiyoruz. Başta Posta Gazetesi olmak üzere, ilgili tüm kuruluşların bu konuda erik ve sorumlu davranmasını, kadınlara yönelik şiddet ve istismara aracı olmaya son vermelerini talep ediyor ve bekliyoruz" dedi. Hazırlanan metni, Posta gazetesi yönetimine, Tabip Odası ile Basın Konseyi başta olmak üzere ilgili tüm kurumlara gönderen MEDİZ, Haydar Dümen'in bazı mektuplara verdiği yanıtları da "taciz ve kışkırtıcılık" örneği olarak açıklamaya ekledi.

" Cinsel sorunların çözümü için Haydar Dümen gibi cinsiyetçi doktorlara değil; cinsiyetçi/erkek egemen olmayan doktorlara, medyaya ve zihniyete ihtiyaç var. Posta Gazetesi ve Haydar Dümen'e uzman olarak yer veren tüm medya kanallarına, kadına şiddet ve ayrımcılığın önlenmesi konusunda sorumluluklarını hatırlatıyor ve soruyoruz: Kadınları aşağılayan ve açıkça şiddet öneren yayınlar, hangi sorumluluk anlayışı ve medya etiğine sığar?"

AŞAĞILAMA VE ŞİDDET ÖNERİSİ

MEDİZ'in açıklamasında örnek verilen Haydar Dümen'in 6 Kasım 2006 günü Posta gazetesinde yer alan bir yazısı:

1. Kız arkadaşının kendisiyle cinsel ilişkiye girmek istediğini, ama bundan ısrarla kaçındığını anlatan 15 yaşındaki bir erkek okura verdiği yanıt:

Sevgili yavrum, kaçmaya devam. Yorulup tökezleme, kız arkadaşın seni yakalarsa üzerine çullanıverir. O bir anlık olaydır ama ardından bir grup sivrisinek kolonisi gibi, ağabeyler, amcalar, anneler, babalar, *'ne yaptın sen?' *diye üzerine yürürlerse işte o zaman seni kimse kurtaramaz. Çünkü bu gibi olaylar genellikle duyulur. Ya da doğanın bir sürprizi çıkıverir karşınıza. Sevgilinin kızlık zarı, ama en korkuncu gebelik. Hadi bakalım, çöz bu düğümü. Kız söz dinlemiyorsa ona sözünü dinlet. 'Böyle devam edersen ilişkimi keseceğim diye korkut'. Çünkü senin hayatınla oynuyor.

Yine çok üzerine gelirse yüzüne uyarıcı bir Tokat at. 'Kendine gel, daha zamanı değil' de ve ona 'Kendini bana saklarsan, ileride evleniriz' diye umut ver. Unutma önünüzde 80 yıl var.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious