Kadınlar 'şiddet' karşıtı yürüyüş yaptı

Kadınlar 'şiddet' karşıtı yürüyüş yaptı.13953
  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

"Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü" kapsamında, Muğla'nın Fethiye ilçesinde "Şiddete Hayır Kadın Yürüyüşü" düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Caddesindeki yürüyüşe Fethiyeli bayanlar, sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcileri, kamu kurumlarının kadın temsilcileri ve kadın uzmanlar ile Fethiye Sağlık Yüksekokulu öğrencilerinin bulunduğu bir grup katıldı. Yürüyüşünün ardından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Fethiye Sağlık Yüksekokulu öğrencilerinin, "Şiddete hayır", "Şiddet gören, şiddet uygular", "Cinsiyet ayrımcılığına son", "İnsanca ifadede şiddet yoktur" yazılı dövizler taşıdığı yürüyüş sırasında, kadınları yine kadın polisler korudu.

Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası Konferans Salonu'ndaki "Kadın Olmanın Dayanılmaz Ağırlığı" sempozyumunda Fethiye Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Nesrin Aştı, Türk Kadınlar Birliği Fethiye Şube Başkanı Eda Koylu ile Muğla Üniversitesi Kadın Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şule Aycan birer konuşma yaptılar. Meslek yüksek okulu öğrencileri burada kocasından şiddet gören ve erkek olmak isteyen bir kadını konu alan bir skeç sahnelediler.

Muğla Üniversitesi, Fethiye Sağlık Yüksekokulu, Ölüdeniz Belediyesi, MEB Türk Kadınlar Birliği, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Garanti Bankası işbirliğiyle gerçekleştirilen sempozyum 4 oturum şeklinde düzenlendi. Birinci oturumda "Kadın, Şiddet ve Mücadele" konusunu Prof. Dr. Nesrin Aştı, Doç. Dr. Nurgün Oktik, Yrd. Doç. Dr. Hülya Bilgin, Prof. Dr. Dilek Gözütok değerlendirdi.

Birinci oturumun ardından katılımcılar için gitar dinletisi düzenlendi. "Fethiye'de Kadına Yönelik Şiddet Profili"nin değerlendirildiği ikinci oturumda Öğr. Gör. Kader Şarlak, Öğr. Gör. Uzm. Emine Şener, Öğr. Gör. Uzm. Cemil Yavuz bir konuşma yaptı. Üçüncü oturumda Avukat Figen Aladağ, "Şiddet ve Hukuki Boyutu" anlattı. Dördüncü oturum olan "Şiddetle Mücadelede Kadın çalışması"nda tüm kadın katılımcılar, söz alarak değerlendirme yaptı. Program, kadın çalışmasının sonuçlarının duyurulmasıyla sona erdi

Kadına şiddet yürüyüşüne ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gültekin de katılarak destek verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious