Kadınlar şiddeti şikâyet etmiyor

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

İzmir'de 950 evli kadının katıldığı anket sonucuna göre, ankete katılan kadınların yüzde 67.7'si şiddet görmesi durumunda polise haber vermeyeceğini, belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir Yerel Gündem 21 Aile İçi Şiddet Çalışma Grubu tarafından, Uluslararası Yerel Yönetimler Birliği Doğu Akdeniz ve Orta Doğu Bölge Teşkilatının koordinatörlüğünde ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonunun fınansal desteğiyle "Aile İçi Şiddeti Önleme, Erken Saptama ve Danışmanlık Sağlamada Güçbirliği Oluşturma Projesi" çerçevesindeki anket yapıldı. Gültepe semtinde yaşayan 950 evli kadının katıldığı anket çalışmasına, Ege Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (EKAM) ve Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği de (ESİAD) destek verdi. Çalışmanın, 17-67 yaş grubundaki kadınlar arasında yapıldığını kaydeden Proje Yöneticisi Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Halk Sağlığı Hemşireliği Ana-bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aynur Uysal, ankete katılan kadınların yüzde 58'inin ilkokul mezunu, yüzde 8.2'sinin okur-yazar olmadığını, yüzde 77.8'inin ev hanımı olduğunu belirtti.

HAKLAR DEĞİL, ANNELİK ÖNEMLİ
Aynur Uysal, anket sonuçlarındaki şiddet gördüğü halde polise gitmeyen kadın oranınım yüksekliğine dikkat çekerek şunları söyledi:

"Kadınların yüzde 7.1'i bazı durumlarda şiddeti hak ettiğine inanıyor, yüzde 30.7'si şiddete tanık olduğunda karı-koca arasına girmeyeceğini ifade etti. Yüzde 45'i Ailenin Korunmasına Dair Kanun'dan haberdar değil. Çalışmada kadınlık rolleri ile ilgili sorulara da yer verildi.

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 60.1'i kendi haklarıyla ilgilenmekten çok, iyi eş ve anne olmakla ilgilenmeleri gerektiğini düşünüyor. Yüzde 49.9'u erkeklerle aynı özgürlüğe sahip olmayı beklememeleri gerektiğini ifade etmektedir. Yüzde 2.5'i bir ailedeki kız çocukların yerine erkek çocuklarının üniversiteye gitmesini destekliyor, yüzde 29.5'u çocukların yetiştirilmesinde babaların, annelerden daha çok fazla söz sahibi oldukları inancını taşıyor."

HAMİLEYKEN BİLE DAYAK
Ankete katılan kadınların yüzde 78.2'sinin gideceği her yer için eşinden izin alacağını, yüzde 69.6'sının eşinin kendisine sürekli bağırdığını söylediğini belirten Uysal, "Kadınların yüzde 17.8'si eşinin kendisini itip kaktığını, yüzde 29.6'sı eşinden Tokat yediğini, yüzde 23.1'i ise eşinin kendisini dövdüğünü belirtmiştir. Yüzde 5.2'si eşinin kendisini hamileyken dövdüğünü açıklamıştır" şeklinde konuştu.

Şiddetin 'medeni hali' olur mu?
KIRK Örük Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Kooperatifi'nce, TBMM Genel Kurulu gündeminde olan, "Ailenin Korunmasına Dair Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı" hakkındaki tartışmalara ilişkin basın açıklaması yapıldı. Kooperatifte yapılan açıklamayı grup adına okuyan Kırk Örük Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Kooperatifi avukatı Ayşe Çelik, yasada yapılmak istenilen değişiklik ve tasarı üzerinde yapılan yorumlarla, kadınlar arasında medeni haline bakılarak, ayrımcılık getirilmeye çalışıldığını savundu. Bu durumun kadına yönelik şiddeti körüklemekten başka bir işe yaramayacağını savunan Çelik, "Cinsel tercih, medeni hal veya resmi evlilik bağı olmamasına rağmen kadına yönelik şiddete hayır denmesi gerekirken, kadının medeni halinin tartışılması ve buna göre bir koruma tedbirinin uygulanıp, uygulanmayacağının konuşulması endişe vericidir" dedi.

Komşu ülke kadınları buluşuyor
UÇAN Süpürge tarafından düzenlenecek "Merhaba Komşu" buluşmasında, "Karar mekanizmalarında, örgütlenmelerde ve hukukta kadının yeri" konusu ele alınacak. Uçan Süpürge Kadın Platformu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "komşu ülkelerdeki kadınların, hukuk, siyaset ve sivil toplum alanlarında kendilerini ne ölçüde ifade edebildikleri, karar mekanizmalarında ne oranda yer alabildikleri ve yasal düzlemlerde kadın sorunlarına ne kadar öncelik tanındığı gibi konularda görüş alışverişinde bulunulacak" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious