Kadınlar 'töre'den korunmak istiyor

Kadınlar 'töre'den korunmak istiyor.17997
  • Giriş : 22.11.2006 / 00:00:00

Van'da, bir ay önce yasak ilişki sonucu bir çocuk dünyaya getirdikten sonra töre cinayetine kurban giden Naile Erdaş'tan sonra 7 kadın için koruma talebi olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vali Mehmet Niyazi Tanılır, Van'da son iki ayda gündemde olan töre cinayeti ve kadına yönelik şiddetin sadece bu kentte has bir olay olmadığını büyük çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere Türkiye'nin bir sorunu olduğunu vurguladı. Bu olgunun temelinde Türkiye'de yüzyıllara dayanan gelenekler, kültür, geri sosyoekonomik yapının etkisi, eğitim ile dinsel bazı yanlış yorumların etkili olduğunu anlatan Tanılır, bu sorunların akademik boyutu ile iyi tahlil edilerek teşhisin iyi konulması gerektiği aksi takdirde çözümün zor olacağını kaydetti.

Birçok önemli konu gibi töre cinayetlerini ferdi olaylarla gündeme geldiği ve konunun sıcaklığını kaybetmesi ile unutulmaya yüz tutmasından şikayet eden Tanılır, "Zaman zaman töre cinayeti ile olaylar bir konu üzerinde değerlendirme yapılarak konunun suçlusu bulunarak kamuoyu vicdanını rahatlatma çabası var. Konunun adli ve inzibati boyutu var ancak, sadece kamuoyu vicdanını rahatlatarak sorunu çözemeyiz. Şimdiye kadar hep böyle oldu. Sorunun çözümü içi herkese görev düşüyor. Devlet olarak hem bize, üniversiteye, medyaya ve sivil toplum örgütlerine büyük görevler düşüyor. Bütün bu kurumlar el ele vererek sorunu iyice tahlil ederek, sorunun çözümü noktasında mesafe kat ederiz. Sorunun çözümü tabiî ki kolay değil. Nasıl sorun köklü ve bin yıllara dayanıyorsa bu zor sorunun çözümü de zor olacaktır. İşin eğitim boyutu, kentleşme, ekonomik boyutu var. Sosyal değişim kaçınılmazdır. Mutlaka bir süre sonra bunlar konuşulmayacak ancak, biz bu sürece iradi bir şekilde dahil olursak bunun toplumsal maliyeti düşük olur." dedi.

"AYDIN DİN BİİMCİLERİ VE MÜFTÜLÜKLERE BÜYÜK İŞLER DÜŞÜYOR"

Yaşanan olgunun bir tarafta kültürün bir parçası diğer tarafta bölgedeki birtakım yanlış dini yorumların etkisinin muhakkak olduğunu hatırlatan Tanılır, bölgedeki ahlaki yozlaşmayı bu yanlış yorumlar tarafından beslendiğini vurguladı. Bu yanlış dini yorumların önüne geçerek dinin doğru yorumlanmasında Aydın din bilimcileri ve müftülüklere büyük işler düştüğünü anlatan Tanılır, bunların da sürece dahil olmasını istedi.

Sorunun önemli parçası olan kadının eğitim sürecinin dışında tutulmasında sorun büyümesine neden olduğunu ifade eden Vali Tanılır, bölgedeki sosyal ve ekonomik yapı içinde erkek egemenliğinin sürmesi kadının geri plana itilmesi sorunun önemli parçası olduğunu vurguladı. Tanılır, Haydi Kızlar Okula Kampanyası ve kırsal alanda yapılan yeni okulların sorunun bundan sonraki aşamasında çözümü için büyük katkılar yapacağını vurgulayarak, bununla birlikte geleceğin kadınlarının eğitim sürecine dahil edilmiş olacağını kaydetti.

Başkale'de Naile Erdaş olayından sonra şimdiye kadar 7 kadın için koruma talebi olduğunun bunlardan 4'ünün koruma altına alındığını dile getiren Tanılır, bu koruma altına alınan kadınların hakim kararı ile olduğunu vurguladı. Tanılır, diğer kadınların durumu ile ilgili koruma için hakim kararı beklendiğini söyledi. Bu olayların gündeme gelmesi ile birlikte sürekli gündeme yeni olaylar geldiğini hatırlatan Tanılır, duyumlar üzerine ilgili birimlere sürekli ihbarların geldiği ve ihbarların değerlendirildiğini söyledi.

Vali Tanılır, "Bazen iyi bir sonuca gitmek için iyi niyet ararken yanlış bir sonuca da ulaşabiliyoruz. Kadına yönelik şiddet dışında bazı olaylarda bu bağlamda değerlendiriliyor. Sosyal baskı ile koruma kararı veriliyor. Bu bir sürecin başlangıcıdır. Bu esas çözüm değildir. Bu kadının soysa hayata adaptasyonu için gerekli şartlar gerekiyor. Geleneksel yapı içinde yer alan kırsal gelen bir bayanın yeniden normal hayatına dönmesi göründüğü gibi basit değil. Çok dikkatli olmamız gerekiyor. Basının çok dikkatli bir dil kullanması gerekiyor. Aksi takdirde bunların geleceğini de riske etmiş oluyoruz. İnsanların özel hayatını da çok ifşa etmemek gerekiyor. Deşifre ettiğimiz insan yarın içinde bulunduğu geleneksel toplum içinde hiç kimsenin yüzüne bakamaz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious