Kadınlar yağmur duasında

Kadınlar yağmur duasında.19648
  • Giriş : 25.04.2008 / 12:01:00

Kışın yeterli kar ve yağmur yağmayınca bazı bölgelerde kuraklık erken hissedilmeye başladı. Urfa, Kilis, Gaziantep ve Mersin'de yağmur duaları yapıldı. Mut'ta kadınlarda dua etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mersin'in Mut ilçesine bağlı Çatalharman köyünde yağmur duası yapıldı.

Köyde geçimini çiftçilikten sağlayan 100 kişi, 3-4 aydan beri kuraklık çektiklerini, yeni ekilen zeytin fidanları ve buğdayın, yağmur yağmaması halinde kuruyacağını belirttiler.

Bunun üzerine yağmur duasına çıkma kararı alan çiftçiler, kurban keserek yağmur duası yaptılar, dualarının kabul olması için birbirlerinden helallik dilediler.

Duanın ardından kurban edilen koyunlardan, yöreye has keşkek ve yahni yemeği yapılarak dağıtıldı.

Çatalharman muhtarı Cihan Çakmak, geçmiş yıllarda da kuraklık tehlikesi yaşandığını ancak, daha sonra yağmur yağdığını ifade etti.



KİLİS'TE DE DUA EDİLDİ

Geçtiğimiz pazartesi günü de Kilis'in Elbeyli ilçesinde çiftçiler yağmur duasına çıktı.

Elbeyli Stadyumu'nda Kaymakam Davut Sinanoğlu, Elbeyli Belediye Başkanı İsmail Kördeve, İlçe Müftüsü Muhsin Özdil, daire amir ve müdürleri ile çevre köylerden gelen çok sayıda vatandaş yağmur duası etti.

Elbeyli ilçesinde ilk kez yağmur duasına çıkıldığını belirten Müftü Özdil, ''İnşallah Rabbim dualarımızı kabul eder, yağmur yağdırır. Yağmurun yağması çiftçilerimizin yüzünü güldüreceği gibi içme sularımızı da artıracak'' dedi.

Gaziantep'in Şahinbey İlçesi Zeytinli Köyü'nde de vatandaşlar yaşanan kuraklığın sona ermesi için dua etti.



Mersin'in Mut ilçesine bağlı Çatalharman köyündeki yağmur duasının ardından yemekler yendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious