Kadınlar 'Yüzüğüm olmadan asla' diyor

Kadınlar 'Yüzüğüm olmadan asla' diyor.7764
  • Giriş : 30.03.2008 / 23:35:00
  • Güncelleme : 30.03.2008 / 23:40:06

Türk kadınlarının altın takıdakı gözdesi bu yıl da yüzük oldu. ‘Yüzüğüm olmadan asla’ diyen kadınların oranı yüzde 23 olarak belirlendi. Onu sırasıyla küpe ve 22 ayar altın bilezik izliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tarihin her döneminde takas ve yatırım aracı olarak kullanılan altın, takı ve ziynet eşyası olarak kadınların vazgeçilmezlerinden biri olarak yerini koruyor. Alternatif yatırım araçlarının ortaya çıkışıyla altının yatırım amaçlı kullanımı azaldı.
Tüketiciler altın takının parasal değerinden ve değer kaybetmeden yeniden satılabilmesinden çok, kalitesini ve modelini daha çok dikkate almaya başladı. Böylece altının mücevher amaçlı kullanımında artış yaşanıyor.

Kuyumcunun pabucu damda
‘Sibernatik Research’ araştırma şirketi tarafından hazırlanan ‘Mücevher Omnibusu: Tüketici Tutum ve Davranışları’ çalışmasına göre, altın tüketicilerinin yüzde 90’ı aldıkları ürünün bedelini nakit olarak öderken, yüzde 10’u ödemeyi kredi kartıyla yapıyor. Tüketicilerinin yüzde 28’i yılda bir kez altın satın alırken, bir yıldan daha uzun sürelerle altın ürünleri satın alanların oranı yüzde 55.
Farklılaşan değer ve yaşam tarzları, tüketicileri markalara yönlendirdi. Özellikle kentte yaşayan 20 yaş ve üzeri kadın nüfusun yaklaşık yüzde 60’ı satın aldığı markayı 5 yıl ve daha uzun bir süre kullanmayı tercih ediyor. Markaların kendi dükkânlarını açması, kuyumcu dükkânlarının da pabucunu dama atıyor. Her on kadından dokuzu kullandığı markadan memnun olduğunu söylüyor.

Altında iç talep 118 ton
Geçen yıl dünya altın talebi 3.547 ton oldu. Bunun rakamsal karşılığı ise 79.2 milyar dolar. 118 tonluk iç talebiyle Türkiye, dünya altın takı pazarında 4. sıradaki yerini koruyor. Türkiye’nin yaptığı ihracat ise 1.5 milyar doları aştı. 20 yıl önce 100 - 200 kişinin istihdam edildiği birkaç firma altın takı pazarında boy gösterirken, bugün 100’ün üzerinde firma, 20 bin üzerinde kişiye istihdam sağlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious