Kadınlara gül yerine zeytin fidanı verildi

Kadınlara gül yerine zeytin fidanı verildi.25319
  • Giriş : 07.03.2008 / 15:31:00

Antalya'nın Manavgat ilçesi Ilıca Belde Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde kadınlara çiçek verme yerine dikmeleri için zeytin fidanı dağıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TEMA Vakfı tarafından 2007 yılının 'Çevre sorunlarına duyarlı en çevreci' belediye seçilen Ilıca Belediyesi, küresel ısınma ve çevre sorunlarına dikkat çekmek için bayanlara gül yerine zeytin fidanı vermeyi tercih etti. Ilıcalı hanımların gününü bir gün önce kutlayan Belediye Başkanı Rafet Ünal, beldesindeki evleri tek tek dolaşarak 2 bin 300 zeytin fidanı hediye etti. Hanımlardan hediye ettiği zeytin fidanlarını bir an önce toprakla buluşturmalarını isteyen Başkan Ünal, "Günün anlam ve önemine binaen gül verme yerine fidan vermeyi uygun gördük." dedi. Yeryüzünde en kutsal nadide varlığın anne olduğunu belirten Rafet Ünal, toplumda sağlıklı bireylerin yetişmesinde bir çocuğunun ilk öğretmeninin de annesi olduğunu söyledi.

Dünyaca ünlü turizm beldesi Ilıca beldesinde hizmet vermede temel prensiplerinin mihenk taşını kadınların oluşturduğunu ifade eden Ünal, beldelerinde kadın sorunlarına karşı problemleri yerinde ziyaretlerle çözdüklerini belirtti. Ünal, şunları söyledi: "Dünya gelmemizdeki varlık sebebimizin annelerimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum. Bütün kadınlar baş tacımızdır. Senenin bir günü değil, 365 günü onların olsa yine azdır. Çevre sorunlarına dikkat çekmek için çiçek yerine zeytin fidanı hediye etmeyi uygun bulduk. Verdiğimiz hediyenin kalıcı olmasını istedik. Hanımlardan isteğimiz diktikleri fidanlara çocukları gibi bakmalarını istiyoruz. Zaten insanoğlunun gelecek kuşaklara bırakacağı tek miras temiz bir doğa. Temiz bir çevre için her alanda olduğu gibi kadın elinin değmesinin şart olduğunu inanıyorum."

Ilıca Belediyesi 8 Mart etkinlikleri çerçevesinde kadın programı yapımcısı İkbal Gürpınar'ın katılımı ile Kumköy Beach Otel'de çay günü partisi düzenleyeceğini açıkladı. Başkan Ünal, çay günü partisinde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Din Psikolojisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Öznur Özdoğan'ın 'Kadın ve Mutluluk' konulu konferans vereceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious