Kadınlara kalp hastalığı uyarısı

Kadınlara kalp hastalığı uyarısı.13856
  • Giriş : 01.05.2008 / 21:28:00

Orta yaş kadınlarda kalp kirizi vakalarında meydana gelen artışın nedeni olarak sağlıksız yaşam tarzı ve kötü beslenme gösteriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bilimadamları 50 yaş altı kadınlardaki aşırı şişmanlık ve diyabet vakalarında görülen artışın kalp hastalığı nedeniyle ölümleri de arttıracağı uyarısında bulundu.
İngiltere’nin Oxford ve Manchester üniversitlerindeki bilimadamları bu yaş grubundaki kadınlarda ölüm oranının 1970’li yıllardan beri sürekli düşüş göstermesinin ardından şimdi yeniden çıkmaya başladığına dikkat çekti.

Bilimadamları 1931 ile 2005 yılı arasında İngiltere’deki tüm ölüm vakalarınıa inceledikten sonra kadınlarda kalp krizi nedeniyle ölümlerde görülen azalmanın yavaşlamaya başladığını belirlediler.

Ekip, İngiliz Kamu Sağlığı deriginden yayımlanan araştırma sonuçlarının endişe verici olduğunu belirtti.

Tüm yaş gruplarında kalp krizinden ölüm vakaları 1970’li yıllara kadar artış gösterip daha sonra sürekli düşmeye başladı.

Bu durum daha iyi tedavi koşulları ve sigara kullananların sayısındaki azalmayla açıklandı.

Kalp hastalığı nedeniyle ölen yaşlıların sayısındaki azalma artarak devam etmesine karşın, 50 yaş altı kadınların sayısındaki azalma yavaşladı.

Araştırmayı finanse eden İngiliz Kalp Vakfı’nın müdürü Profesör Peter Weissberg bulguların “endişe verici” olduğunu söyledi.

Profesör Weissberg, “kalp hastılığının bir erkek sorunu olduğuna dair yanlış bir kanı var. Aslında kardiyovasküler hastalıklar kadınlarde erken ölümlere yol açan en büyük neden. Kalp hastalıkları bütün kadınlar için çok somut bir sorun ve genç kuşaklar bu tehlikeyi azaltmak için şimdiden hareket geçmeli,” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious