'Kadınlara yönelik şiddet'e öncelik

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de kadınlara verilen hakların batılı birçok ülkeden daha ileride olduğunu ancak, siyasi ve sosyal hayatta yeterli etkinliğin sağlanamadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Türk kadının seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 72. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Başbakan Erdoğan, demokrasinin gerçek anlamda işlerlik kazanması, kadın ve erkek bütün vatandaşların hak ve özgürlüklerden eşit şekilde yararlanmasıyla mümkün olabileceğini belirterek, "Kadın hakları alanında atılan adımlar demokratik ilerleme bakımından son derece önemlidir." diye konuştu.

Türkiye'nin kadınlara verilen haklar konusunda batılı birçok ülkede daha ileride olduğuna dikkat çeken Başbakan Edoğan, medeni ve siyasi haklar bakımından Türkiye'de kadının önününde hiçbir engel olmadığını vurguladı. Türkiye'nin artık siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel hayatın her alanında sesini duyuran güçlü kadınlarıyla geleceğe güvenle baktığını ve bunun 83 yıllık bir cumhuriyetin bir başarısı olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ancak kabul etmeliyiz ki; kadınlarımızın sosyal ve siyasal alandaki etkinliği henüz arzu ettiğimiz düzeye gelmemiştir. Onun için de gerek devlet gerekse medya sivil toplum örgütleri ve tek tek vatandaşlar olarak öncelikle kız çocuklarımızı eğitimden, eğitmli kadınlarımızı toplumsal hayattan dışlayan anlayışlara karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz. Kadınlarımızın toplumsal statüsünün yükseltilmesi, sosyal ve ekonomik hayatta maruz kaldıkları ayrımcılığın ve kadınlara yönelik şiddetin ortadan kaldırılması hükümetimizin öncelikli politikaları arasındadır. Kadınlarımızın hayatın her alanında daha aktif rol üstlenmelerini, siyasete katılmalarını teşvik etmeye, bu doğrultuda gerekli bütün adımları atmaya bundan sonra da devam edeceğiz. Bu düşüncelerle, Türkiye'de kadınlarımızın siyasal yaşama katılmaları açısından köklü bir hukuksal ve toplumsal dönüşümü ifade eden Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 72. yıldönümünü kutluyor; bütün Türk kadınlarına, başta siyaset olmak üzere hayatın her alanında başarılar diliyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious