Kadınları kaçırıp 'İmam nikâhı' ile evlenmişler

  • Giriş : 01.03.2006 / 00:00:00

Karases'in altından bir acayip çete çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konya'da, "Tokat" kod adıyla başlatılan ve Karases olarak bilinen yasadışı İslami Cami ve Cemaatler Birliği-Hilafet Devleti örgütünün Sofular grubuna yönelik operasyonun altından çete çıktı. Grubun lideri ve başimam olarak tanımlanan Ö.K.'nın hırsızlık için başka kente giderek grupları yönlendirdiği, evli kadınları eşlerinin yanından alıp örgüt üyeleriyle imam nikâhı kıyarak evlendirdiği anlaşıldı.

Herkes kâfir, malı helal
Konya emniyetinin 8 aydır sürdürdüğü çalışmalar sonucunda yapılan operasyonda 70'e yakın kişi gözaltına alındı. Kendilerini 'gerçek Müslüman' olarak tanımlayan grubun, hırsızlık yaparak başkalarına ait malları çalmayı 'helal' olarak nitelendirdiği ortaya çıktı.
Grubun, kendilerinin dışında herkesi "kâfir" olarak nitelendirdikleri, "kâfirlerin mallarının, canlarının, kanlarının ve kadınlarının helal olduğu" görüşünden hareketle çok sayıda hırsızlık olayı gerçekleştirdikleri saptandı.
Hırsızlık mallarını satarak elde ettikleri parayı, "mubah" sayan grup üyelerinin, bazı hırsızlıkları dindar erkek ve çarşaflı kadın görüntüsü altında gerçekleştirdikleri belirlendi. Bu görüntü altında yakalanan kadın ve erkeklerin işyeri sahibinden özür dileyip yakalanmadan kaçtıklarını belirleyen polis, grubun ekipler halinde Bursa, İzmir, Antalya, Denizli, Kayseri gibi çevre kentlere giderek hırsızlık yaptığını da belirledi.
Ekiplerin, 5 kadınla yaşadığı öne sürülen lider Ö.K.'dan "izin" ve "bereketli olsun" duası alarak yola çıktıkları, gittikleri yerlerde camilerden halı, kilim, ev ve işyerlerinden ise beyaz eşya, petek bal, ayakkabı, giyim eşyası, inşaat malzemesi gibi değişik türde eşyaları çalıp araçlara yükleyip Konya'ya getirdikleri saptandı.
Polis, ekiplerin 100'den fazla hırsızlık yaptığını belirlerken, yakalanan kişilerin güvenlik birimlerine kendilerince hazırlanan sahte kimlikleri verdikleri kaydedildi.

Evli kadına nikâh!
Bu kapsamda, başlangıçta grup içinde olan, ancak daha sonra işlenen suçlar yüzünden ayrılmak isteyen bir kişinin, "kâfir" olarak nitelendirildiği, bu nedenle resmi nikâhla evli olduğu eşi ile iki bekâr kızının grup içinde imam nikâhı ile evlendirildiği saptandı. Resmi nikâhlı eşin bir başka grup üyesine 3. eş olarak imam nikâhıyla nikâhlandırıldığı anlaşıldı.
Grubun, kendi üyelerine ait 70'e yakın çocuğa da, 'kâfirlik öğrenmemeleri' için okula göndermeyip, Arapça ve Kuran bilgisi konusunda özel eğitim verdikleri ortaya çıktı.
Fotoğrafını çekenlere tehditler savurdu

Gözaltına alınan çete üyelerinden bazılarının gazetecileri tehdit ettiği görüldü. Ayrıca çete üyelerinin çoğunun uzun sakallı olmaları ve sarık takmaları da dikkat çekti. Çetenin lideri olduğu öne sürülen Ö.K.'nın grupta 'işe çıkanlara' bereket duası okuduğu belirtildi.

Yaşı küçük ama 7 aylık hamile çocuk

Yasadışı grubun, "iyi Müslüman" olmak için kaçak elektrik kullanımını desteklediği de belirlendi. Başlangıçta örgüt içinde yer alan ancak daha sonra "kâfir" olduğu gerekçesiyle gruptan uzaklaştırılan bazı kişilerin de eşleri ve kızlarının "iyi Müslümanlarla birliktelik sağlamak" gerekçesiyle grup içindeki diğer kişilerle imam nikâhıyla evlendirildiği saptandı. Aileleri "kâfir" olduğu gerekçesiyle alınan yaşı küçük çocukların grup üyeleriyle evlendirildiği, 15 yaşındaki bir kız çocuğunun da 7 aylık hamile olduğu belirtildi. 70'e yakın çocuğun da okula gönderilmediği ortaya çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious