Kadınları kızdıran D&G reklamı

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

İtalya'da bir sendika, bir reklam fotoğrafında ''kadınlara yönelik şiddeti özendiren'' Dolce&Gabbana ürünlerini boykot çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İtalya'nın en büyük konfederasyonu CGIL bünyesindeki tekstil işçileri sendikasını, internet sitesinde yayınladığı açıklamada, ünlü markanın, reklamında ''bir kadını bileklerinden tutup zorla yere yatırmış erkeğin'' fotoğrafını kullanması protesto edildi.

Sendika açıklamasında, reklamın geri çekilmemesi durumunda, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde markayı boykota başlamaları çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, ''markanın, reklamlarında kadınlara yönelik şiddet ve istismarı pazarlamasının utanç verici olduğu'' belirtilerek, bu fotoğrafın kaldırılması ve tasarımcıların özür dilemesi istendi. Aksi halde, kadınların 8 Mart'ta boykota başlayacakları uyarısı yapıldı.

Fotoğrafta, pantolonlu ve üzeri çıplak bir erkeğin, kadını bileklerinden tutarak zorla yere yatırdığı görülüyor. Yanlarındaki 4 erkek model de, bu manzarayı izliyor.

Uluslararası Af Örgütü de, bir açıklama yaparak reklamın en kısa zamanda çekilmesi çağrısı yaptı. Açıklamada, ''Kadınların, özgür ve şiddet tehdidinden uzak yaşaması için D&G reklamları benzeri görüntülerden başka herşeye ihtiyaçları olduğu'' bildirmişti.

Şirketten konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious