Kadınların kalbini ne koruyor?

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Haftada iki kez balık yağı içmek, günde 60-90 dakika spor ve günde ufak doz aspirin, kadınlardaki kalp damar hastalıklarının önlenmesini sağlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan Kalp Derneği'nin konuyla ilgili yeni talimatını kaleme alan ekibin başkanı Lori Mosca, uzun vadeli bir koruma politikası benimsediklerini, kadınlarda kalp damar hastalıklarından ölüm riski oranının üçte bir olduğunu belirtti.

Yeni talimatta, kadınların tansiyonlarını denetim altında tutmaları, bunun için kilolarını kontrol altına almaları, fiziksel aktivitelerde bulunmaları, sigara ve aşırı alkol ile tuz tüketiminden uzak durmaları, taze meyve sebze ve diyet süt ürünlerini tüketmeleri gerektiği belirtildi.

Kilo vermesi gereken veya kilolarını koruması gereken kadınların, hemen hemen her gün 'en az' bir saat, hatta 90 dakika, yürüyüş gibi hafif fiziksel faaliyetlerde bulunmaları gerektiği kaydedildi.

Talimatta, 65 yaşın üzerindeki kadınların hafif dozda, risk altındakilerin de daha fazla dozda aspirin almalarının, yararlı olabileceği ifade edildi.

ABD'de, kadınlardaki ölüm nedenlerinin başında yüzde 38'lik bir oranla kalp damar hastalıklarının geldiğini vurgulayan dernek, ülkede 42 milyondan fazla kadında kalp damar hastalıklarının görüldüğünü, risk altında bulunanların ise daha fazla olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious