Kadıoğlu: Küresel ısınma kehanet değil

  • Giriş : 17.05.2007 / 00:00:00

Prof. Dr. Kadıoğlu: "Küresel ısınma kehanet değil" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, insanların küresel iklim değişikliğiyle ilgili senaryoları, Nostradamus'un kehanetleri gibi ya da komplo teorisi gibi algıladıklarını belirterek, ''Ancak bu yıl kış aylarının kurak geçmesiyle beraber, halk bunun gerçek olduğunu anlamaya başladı. Son birkaç ay içinde bu konuda bir uyanış var'' dedi.
İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Bölümü ve Afet Yönetim Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadıoğlu, son zamanlarda sürekli konuşulan küresel iklim değişikliğinin, ''yarı kurak'' bir ülke olan Türkiye'yi daha kurak bir ülke haline getireceğini söyledi.
Kadıoğlu, Anadolu topraklarında tarih boyunca kurulan birçok medeniyetin kuraklık nedeniyle yok olduğunu anımsatarak, ''Türkiye teknik anlamda 'yarı kurak' bir ülkedir ve çok sık uzun süreli kuraklıklarla karşılaştığı olmuştur. Ülkemizde kuraklık, deprem gibi çok yaygın görülen bir afettir'' dedi.
Türkiye'de suyla ilgili tüm verilerin tek elde toplanması gerektiğini, bunun kuraklığın izlenmesi bakımından da önemli olduğunu vurgulayan Kadıoğlu, bütün yerel yönetimlerin, suyla ilgili kurum ve kuruluşların, su yılının başı olan 1 Ekim'de su bütçelerini devreye koymalarının önemli olduğunu belirtti.

''YAZIN İÇİLECEK SUYLA ARABA YIKAMAK''

Kadıoğlu, suyun para gibi çok değerli bir madde ve kıt bir kaynak olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:
''Suyun da bir bütçesi olması gerekiyor. Bütün yerel yönetimlere su bütçesi yapmak ve kuraklıkla mücadele etmek gibi büyük bir görev düşüyor. Bizim suyu planlı, programlı şekilde kullanmamız gerekiyor. Örneğin şimdi insanlar belki de Bursa'da ve İstanbul'da yazın içeceği suyla arabasını yıkıyor olabilir. Bunun engellenmesi gerekiyor. Bu riskin halka bildirilmesi, halkın bilinçlendirilmesi gerekiyor.''

''KOMPLO TEORİSİ DEĞİL''-

Küresel iklim değişikliğiyle birlikte, Türkiye'de yağışların giderek azalacağına işaret eden Kadıoğlu, şunları kaydetti:
''Küresel iklim değişikliği Türkiye'nin kuraklık sorununu daha da büyütecek. Su daha da önemli bir hale gelecek. Türk insanı aslında son yıllarda acayip israf eden bir toplum haline geldi. Enerji ve su tasarrufu hakkında vatandaşları tekrar bilinçlendirmemiz gerekiyor. İnsanlar küresel iklim değişikliğiyle ilgili senaryoları Nostradamus'un kehanetleri gibi ya da komplo teorisi gibi algılıyorlardı. Ancak bu yıl kış aylarının kurak geçmesiyle beraber, halk bunun gerçek olduğunu anlamaya başladı. Son birkaç ay içinde bu konuda bir uyanış var. Yapılması gereken insanların bu konudaki riski algılamasına yardımcı olmak. Gerçekleri ortaya koyarak, insanları bu problemin çözümüne ortak etmeliyiz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious