Kadir Gecesi hatimlerle karşılandı

  • Giriş : 20.10.2006 / 00:00:00

İçinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlı olan Ramazan'ın 27. gecesini İslam dünyası büyük bir coşkuyla karşıladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kur'an'ın indirilmeye başlandığı bu gecede evler, camiler, radyolar ve televizyonlarda Kur'an okunurken huşu içinde dinlendi. Ünlü vaizlerin kürsülerden yükselen seslerine cemaat 'amin' diyerek cevap verdi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu da Sultanahmet Camii'nde cemaate vaaz etti. İstanbul'da her zaman olduğu gibi en çok ilgiyi Eyüp Sultan Türbe ve Camii ile Peygamberimiz'in giydiği hırkanın sergilendiği Hırka-i Şerif Camii çekti. Fatih Camii'nde Ramazan ayı boyunca okunan 66 hatimin duası yapıldı. İkindi namazından önce yapılan merasimde hatim duasına binlerce insan iştirak etti. Camiyi dolduran cemaat hep bir ağızdan niyazda bulundu. İstanbul Fatih ilçesindeki Hırka-i Şerif Camii'nde ise Peygamberimiz'in sırtından çıkarıp Veysel Karani'ye hediye ettiği hırka sergileniyor. Hırkayı görmek için dün İstanbul'dan ve şehir dışından otobüslerle çok sayıda ziyaretçi geldi. Cami içinde ve dışında kuyruklar oluştu.

Selimiye buluşma noktası oldu

Yunanistan, Bulgaristan, Romanya'da yaşayan ve çoğunluğunu kadınların oluşturduğu Batı Trakyalı Türkler, Kadir Gecesi'nde Selimiye Camii'nde buluştu. Kafileler halinde Edirne'ye gelen Batı Trakyalı Türkler Kadir Gecesi'ni birlikte geçirmenin huzurunu yaşadı. Özellikle Yunanistan'ın Gümülcine ve İskeçe şehirlerinde yaşayan Türkler, Kadir Gecesi'ni Edirne'de geçirmek için saatler öncesinden yola çıkıyor. Her yıl geleneksel hale getirdikleri ziyaretle oruçlarını Selimiye Camii'nin avlusunda ve içinde açan Batı Trakyalı Türkler ziyaretten dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirtiyor. Yunanistan Gümülcine'den gelen 61 yaşındaki Fatma Halilbaşı, Kadir Gecesi'ni Türkiye'de geçirmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. 6 saatlik yolculuktan sonra Edirne'ye geldiklerini söyleyen Halilbaşı, "Biz Yunanistan'da yaşayan bir avuç Müslüman Türkleriz. Senede bir kez de olsa Edirne'ye gelerek Müslümanlarla iç içe bir kandil geçiriyoruz." diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious