Kadir Has Stadı büyük maça talip

Kadir Has Stadı büyük maça talip.17578
  • Giriş : 19.11.2008 / 16:00:00

Kayseri'de yapımı süren Kadir Has Stadı, planlandığı zamanda tamamlanırsa Türkiye-İspanya milli maçının Kayseri'de oynanabileceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, stat inşaatında incelemede bulunarak, yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Özhaseki, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, statta koltukların yerleştirilmesine ve dış kaplamaların yapılmasına başlandığını belirtti.

Hava şartlarının müsait olması durumunda stat inşaatının yıl sonuna kadar tamamlanmasını planladıklarını ifade eden Özhaseki, şunları söyledi:

''Koltuklar yerleştirilip, kaplamalar yapılmaya başlanınca inşaat zevk vermeye başladı. Şu an tek sıkıntımız rüzgar olmadan, kar düşmeden kaplamaları bitirmek. Hava şartları müsait olursa 1 ay içinde inşaat bitebilir. Bu hızla devam edersek federasyon ve milli takımlardan temsilciler gelecek. Nisan ayında Türkiye'de oynanacak Türkiye-İspanya Dünya Kupası eleme maçını Kayseri'ye verecekler. Fatih Hoca ile federasyondan arkadaşlar buraya gelecek. Stadı hazır görürlerse FIFA'ya Kayseri'yi bildirecekler. 15 Ocaka kadar yer bildirme şartı varmış. Onlar da heyecanla stadın bitmesini bekliyorlar. Şu anda 450 kişi çalışıyor. Sadece dezavantajımız havanın sıkıntısı.''

Stadın işletmesi için ayrı bir şirket kuracaklarını kaydeden Özhaseki, Kadir Has Kongre Merkezi ve Kadir Has Spor Kompleksi içindeki diğer spor tesislerinin işletilmesini bağımsız şirkete vereceklerini bildirdi.

Stadın bürokratik şekilde belediye tarafından yönetilemeyeceğini ifade eden Özhaseki, ''Stadı, belediyenin veya Kayserispor'un işletmesi zor gibi gözüküyor. Onun için bağımsız bir şirket kurup, profesyonel işletilmesini düşünüyoruz. Ulaşım için de bir şirket kurmayı düşünüyoruz. Ulaştırma Bakanlığı'ndan izin aldık. Raylı sistem ve otobüsler de şirket tarafından idare edilecek. Şirket piyasa şartlarında rahat hareket edebilecek'' dedi.

Stadın, sadece Futbol maçları için kullanılmayacağını, aktif şekilde vatandaşa hizmet etmesini istediklerini belirten Özhaseki, stattaki locaların farklı amaçlar için kullanılacağını, stadın şirket tarafından işletilmesinin bunu kolaylaştıracağını sözlerine ekledi.

Tribünlerinin tamamı kapalı ve ısıtma sistemli olarak planlanan 32 bin 864 kişi kapasiteli Kadir Has Stadı'nda 16 kişilik 24 adet loca, 23 kişilik 2 adet loca, 80 kişilik kafe, 100 kişilik restoran yer alacak. Stat, yaklaşık 100 milyon YTL'ye mal olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*