Kadir İnanır'ın 40 yıldır beklediği rol

Kadir İnanır'ın 40 yıldır beklediği rol.7582
  • Giriş : 20.09.2008 / 15:36:00

Milli Mücadele kahramanlarından İpsiz Recep’i oynayan Kadir İnanır: “40 yıllık sanat hayatımda, İpsiz Recep’i oynamadan bu mesleği bırakmak istemiyorum demiştim. Şimdi bunun mutluluğunu yaşıyorum.”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Mücadele döneminin en zor günleridir. Savaşın, acının ve tabii ki gözyaşının dinmediği günler... Düşman saldırılarının ardı arkası kesilmemekte, vatanın her bölgesinden feryatlar yükselmektedir. Yunan ordusu Karasu'ya çıkmak için saldırırken bir kurtarıcı, bir lider beklemektedir yüreği vatan aşkıyla yanan yiğitler. 'Hadi' diyecek bir önder... Ve bir kahraman atar kendini öne... İpsiz Recep'tir adı... 15 arkadaşıyla birlikte İstanbul'dan ayrılıp Kefken'e gelen Recep çevirdikleri bir gemi vasıtasıyla, Karasu'da karargâh kurar ve Ankara ile irtibat sağlamaya bile başlar. Dürüstlüğü ve mertliği sayesinde, herkesin takdirini toplayıp sözü geçen kişi durumuna gelmiş, halk kendisine “EMİCE” (amca) unvanı vermiştir. İstiklal Savaşı'nda gösterdiği başarıdan dolayı kendisine İstiklal Madalyası verilen İpsiz Recep, aldığı emir gereğince Karasu'ya saldırmak üzere hazırlık yapan Yunan ordusuna karşı taarruza geçerek Yunan kuvvetlerini püskürtmüştür. Ve artık o bir kahramandır... Adını ve namını duyan Karadenizliler onunla övünürken, (Rizeli olduğu için) TRT 'İpsiz Recep'in hayatını beyazcama taşımaya hazırlanıyor. Dizi için Samandıra ve Düzce'de kurulan tarihî köyler, dönemi en güzel şekilde yansıtırken, 'İpsiz Recep'in oyuncu kadrosu en çok konuşulan konuların başında geliyor. İpsiz Recep rolü usta oyuncu Kadir İnanır'a verilmiş. Zaten İnanır, hayatını en ince ayrıntısına kadar okuduğu, bilgi sahibi olduğu ve kahramanlıklarıyla övündüğü İpsiz Recep'i oynamayı hep hayal ediyormuş. Hem de; 40 yıllık sanat hayatında yıllardır söylediği, “İpsiz Recep'i oynamadan bu mesleği bırakmak istemiyorum.” diyecek kadar.

'Zekâsına hayran kaldım'

'İpsiz Recep' ile kendi hayatındaki benzerliklere getiriyor lafı Kadir İnanır. İpsiz Recep'in kendi hayatının kavgasını unutup, işgal edilmiş bir ülkenin acı çeken insanlarını bilinçlendirip Kurtuluş Savaşı'na hazırlamasından etkilenmiş. Ve tabii ki tüm bunları yaparken, kahramanlıklarını reddeden ve 'bir şey yaptıysam bunu vatan için yaptım' demesinden... İpsiz Recep'in yoksul yaşantısını kendisine yakın bulan İnanır, kahramanın hayatının televizyona aktarılmasından dolayı son derece mutlu: “Yoksulluk içinde vatanını kurtarmak için savaşan ve cephedeki insanlara yoksulluk kavgalarında yiyecek bularak katkıda bulunan, bunları kendi milis ordusuyla yapması ve cephane taşıması çok önemli bir durum. Sinematografik hikâyeyi güçlendiren zekâsı ve çalışkanlığıyla gerçek bir kahraman bence o.” Dizide İpsiz Recep'in hayatı kendi kişiliğini dışına çıkmadan, onun kimliğine uygun olarak işlenecek. Sinematografik birtakım özellikler de diziye renk katsın diye kullanılıyor. Her ne kadar yan hikâyelerle dizi renklense de özünde; İpsiz Recep'i ve yaşadıklarını anlatan diyaloglara bire bir yer veriliyor.

İpsiz Recep'in Karadenizli olması Kadir İnanır için de bir avantaj aslında. O bölge insanlarının tavır ve davranışlarını vatan sevgisi konusundaki hassasiyetlerini çok iyi biliyor. Yıllardır oynamak için hayalini kurduğu kahramanı ekranda inandırıcı kılmak için, bunun önemli olduğunu düşünüyor. Tüm bunları anlatırken de boncuk boncuk terliyor oyuncu. Ama aldırış etmiyor. Sürekli gözü sette. 'Eksik gedik var mı?' diye bakıyor. Bir ara Hakan Ural'ın kül renkli fos bıyıklarına takıyor kafayı. İnandırıcılıktan uzak bu görüntüden duyduğu rahatsızlığı hiç eveleyip gevelemeden söylüyor Ural'a ve teknik ekibe... Orada anlıyorsunuz aslında Kadir İnanır'ın sette ne kadar disiplinli olduğunu. Her ne kadar sette ağırlığı hissedilse de oyuncu seçimi konusunda en ufak bir katkısı olmamış İnanır'ın. Bir kahramanın hayatını ekrana yansıtırken dikkatli olunması gerektiğinin altını özellikle çiziyor. Tarihî bir kahramanı oynamanın, sorumluluklarını iki kat artırdığını söyleyen oyuncu, “Tarih bilinci aşılayan, insanlara bu ülkenin hangi zorluklarla kurulduğunu anlatan bir dizi. Bu yüzden birlikte çalıştığımız ekibe öğütlerde bulunup dikkatli çalışmalarını isteyeceğim. En üst seviyede performans göstermelerini söyleyeceğim. Benim setlerimde disiplin ağırdır. Üzerine bu sorumluluğu eklersek iş daha da ağırlaşıyor.” diyor.

'Siyaset düşünmüyorum'

Yerel seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte, ünlülere siyasi teklifler de artar. “Siz herhangi bir partiden teklif aldınız mı?” sorusuna İnanır, “Siyaseti düşünmüyorum.” diyerek gelecek ya da gelmesi muhtemel tekliflerin de önünü kesmiş oluyor. Biz de İpsiz Recep'in hareketli hayatını ekrana taşımanın zorluğuna dikkat çekiyoruz. Ancak bunu kendisine hiç dert etmiyor. At bineceğini söylüyor söylemesine ancak pek çok sahneyi de sinema teknikleriyle halledeceklerini düşünüyor. 6 Ekim'de TRT 1'de ekrana gelecek olan 'İpsiz Recep'te Kadir İnanır'a Burcu Kara ve Hakan Ural eşlik ediyor. Dizinin yönetmen koltuğunda ise Erhan Baytimur var.

'Modern şehirler tarihî dokuyu yok ediyor'

“Şöyle bir gerçek daha var; buradan bu dizi üzerinden biraz gönderme yapalım. Toplumsal sorumluluğumuzu yeniden gözden geçirelim. Bugün Avrupa ülkelerinde 1000 yıllık bir öyküyü hemen kamera koyup çekebilme şansınız var. Çünkü insanlar o şehirleri koruyorlar. Modern ve çağdaş yapıları şehrin dışına taşıyıp doğal yapıyı koruyorlar. Rize'de bu bilinç yaşatılmadı. Halen yıkılıp dökülmekte. Bunu şunun için söylüyorum; kamerayla geniş bir resim gösterirseniz inandırıcı olur. Bir köşede bir tarihî bina bulup önünde film çekmek işi cılızlaştırır. Onun için tabii ki eğer böyle mekânlarımız olmasaydı film inandırıcı olmazdı. Daha önce yapılan dönem filmlerinde bu acıyı yaşadık. İşte zenginliği göremedik görsel anlamda. Ama burada gerçekten başarılı bir dekor var, bunun faydasını göreceğiz. Yani, korumamız lazım. Tarih bilincini aktarırken onu resimlerle, mekânlarla korumamız lazım. Yoksa modern dünyada film yapılabilir. Yapılmaz diye bir şey yok; sizin özelliğiniz nasıl ortaya çıkacak? Onun için tarih bilincini güçlendirmek önemli.”

YUSUF BÜLBÜL / ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*