Kadir Topbaş, Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi

Kadir Topbaş, Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi.8050
  • Giriş : 25.02.2009 / 04:31:00
  • Güncelleme : 25.02.2009 / 00:00:16

Kadir Topbaş, ''yerel seçimlerde bu dönem İstanbul'da bir seviye kaybını görmekten üzüntü duyduğunu'' bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seçim çalışmaları kapsamında Bağcılar'da esnaf ziyaretinde bulunan Topbaş, vatandaşlara karanfil dağıttı. Burada bir restoranda konuşan Topbaş, seçim sürecinin devam ettiğini ve bu süreçte şehri ciddi olarak dolaşma fırsatı bulduğunu söyledi.

Topbaş, halkın arasında olmayı prensip edindiğini, Bağcılar ilçesinde de kendi ayak izlerinin bulunduğunu dile getirdi.

Bağcılar'ın kendisi için çok anlamlı bir yer olduğunu ifade eden Topbaş, Bağcılar'ın çamurdan kurtarıldığını, İstanbul'un en eski ilçelerinden daha temiz hale getirildiğini belirtti.

Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu seçim sürecinde siyasi partiler stratejilerini geliştirmişlerdir. Vatandaşımız da yaptıklarımıza, yapmakta olduklarımıza bakacak, değerlendirme yapacak. Bu dönem yerel seçimlerde İstanbul'da bir seviye kaybını görmekten üzüntü duyuyorum. Bu dönemde, medyamızın da bazı noktalardaki tutumları sebebiyle olacak ki prim vermek adına bu seviyenin düştüğünü görüyorum. Neticede ülke adına, söz sahibi olmak adına partiler var. Yetki istiyoruz ama bunu isterken, gelişmiş dünya değerlerine ve etik kurallara dikkat etmek gerekir. Kendilerinden söz ettirmek pahasına 'Ben söyleyeyim, cevap versinler', böyle bir şey olmaz.''

-BELEDİYENİN ŞİRKETLERİ-

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir hesap uzmanı olduğunu anımsatan Topbaş, şunları kaydetti:

''Ama hesaplarında dahi tutarlı olmadığını gördük. Üç gün medyada yer tutturuldu. 'Geri sayım başladı', 'Başkan açıklasın, yoksa ben açıklayacağım' dedi. Bir A4'de neyi açıkladı? 23 şirketten 20'si kar etmiş, 3'ü zarar etmiş, bunu açıklıyor. 3 tane zarar var, Sağlık A.Ş, BİMTAŞ, Konut A.Ş... Sağlık A.Ş'nin kar etmesi beklenir mi? Kılıçdaroğlu, ya hesap bilmiyor ya da demagoji yaparak insanların zihinlerinde soru işareti oluşturmak istiyor. BİMTAŞ depremle ilgili çalışmalar yürüten bir şirket. Kar mı etmesi lazım? Konut A.Ş'nin doğru dürüst hiç faaliyeti yok. Toplamda 17 milyon liralık zarar. Bizim diğer şirketlerimize baktığımızda marka olmuş, uluslararası ticarete girmiş, sektör mantığıyla çalışan şirketler. 'Sayıştay denetimine tabi olsun'Muş. Milletvekilisiniz, parlamentoya önerge verdiniz mi bunlar Sayıştaya tabi olsun diye? Onların kendi Ticaret Kanunu çerçevesinde, kendi denetim sistemi içinde denetlendiğini ya gayet iyi biliyorsun veya bilmiyorsun demek lazım. Bilmediğin için zihinlerde soru işareti oluşturmaya çalışıyorsun veya bilerek kurnazlık yapıyorsun.''

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin iç ve dış borçlarının 1 milyar 534 milyon dolar olduğunu ve bu borçların 2018-2028 yılları arasında ödeneceğini bildiren Topbaş, bütün devletlerin, milletlerin, şirketlerin böyle borçları olduğunu, hatta bu rakamın Anadolu'daki illerde bile görülebildiğini belirtti.

Topbaş, bu borçlanmanın gelişen, iş yapan şirketlerin aktif hayatında normal olduğunu, bunların ciddi rakamlar olmadığını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*