Kadir Topbaş, Olli Rehn ile biraraya geldi

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Bakanı Kadir Topbaş, Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'i ziyaret etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

55 dakika süren görüşmede Rehn, "İstanbul ve Türkiye AB'ye girme mücadelesini sürdürmelidir" dedi.
İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi dolayısıyla Brüksel'e giden Kadir Topbaş, AB Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile biraraya geldi. Toplantıya Meclis Üyeleri Zeynep İmalı, Bilgehan Bayramoğlu, Ali Gönül ve Namık Kantoğlu da katıldı. Olli Rehn görüşmenin çok yapıcı ve olumlu olduğunu belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre toplantı olumlu bir havada geçti. Toplantıda konuşan Olli Rehn, "Yerel yönetimlerin özerkliği bizim için çok önemli. İstanbul çok önemli bir Avrupa şehridir. Farklılıkları olan bir şehirdir. Sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yapılmalı. İstanbul kültürel mirası içinde barındırıyor. Bu mücadeleyi sürdürmek gerekir. 2007 AB bütçesinden İstanbul Kültür Başkenti için 1.5 milyon Euro destek vereceğiz." açıklamasında bulundu.

Türkiye'yi yakından takip ettiğini belirten Olli Rehn, Kıbrıs konusuna değindi. Rehn, "Dışişleri Bakanınız Abdullah Gül ile görüştüm. Çok yapıcı bir görüşme oldu. Maalesef Finlandiya Başkanı dün akşam konuyu sonuçlandıramadı, bir sonuca varamadı. Bu koşullar altında bir sonuca varamayacağını söyledi. Biz bir B planı ile çözüm arayacağız. Önümüzdeki 4-5 gün 25 ülkenin Komiserleri ile görüşmeler yapacağım" dedi.

Kadir Topbaş ise Rehn'e, "İstanbul'u iyi bildiğiniz yakından takip ettiğinizi gördüm. Biz Türkiye olarak AB kriterlerini son derece önemsiyoruz. Son dönemde de Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde çok ciddi reformlar yapıldı. Çok kolay olmadı. Sayın Başbakanımızın gayreti ve halkın güveniyle bu yapıldı. Sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışmayı önemsiyoruz. " şeklinde konuştu.

Sivil toplum örgütleriyle ortak çalışma yapıldığını belirten Topbaş, "Dersimizi çok iyi çalışıyoruz. Çalışmalarımız devam edecek. İstanbul Türkiye'yi taşıyan bir kent. Asırlardır farklı din kültürden insanlar aynı mahallede yaşadı. İstanbul'un gelişmesi diğer Anadolu kentleri içinde model teşkil etmekte. Biz burada farklı bir yönetim anlayışı ile iyi bir etkileşim içindeyiz. Kurmuş olduğumuz AB Müdürlüğü aynı zamanda bu Belediyelerle koordinasyonu yürütmektedir. Başlangıçta yüzde 70 olan olumlu bakış kamuoyu yüzde ellinin altına düşüyor. Daha çok çalışmamız gerekiyor İstanbul Türkiye'nin aynası bu bakımdan İstanbul ile iletişim kurulduğu takdirde önemli olacağı kanaatindeyim. " ifadelerini kullandı.

Kadir Topbaş ziyaret sonrasında Olli Rehn'e İstanbul fotoğrafları albümü, ve çeşitli hediyeler verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious