Kadir Topbaş'a göre İstanbul'un nüfusu çok fazla

Kadir Topbaş'a göre İstanbul'un nüfusu çok fazla.8413
  • Giriş : 23.01.2008 / 02:28:00
  • Güncelleme : 23.01.2008 / 01:04:25

Topbaş, TÜİK tarafından açıklanan 12 milyon 573 bin 836 kent nüfusunun küçümsenmeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 12 milyon 573 bin 836 kent nüfusunun küçümsenemeyecek kadar fazla olduğunu belirterek, ''Daha fazla nüfus almak istemiyoruz'' dedi.

Topbaş, ''Riva Yerleşimi Kültür-Turizm-Sağlık-Spor Köyü Uluslararası Kentsel Tasarım Hizmet Alımı Projesi''nin tanıtım toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İstanbul'un nüfusunun beklentilerin altında çıktığını hatırlatan bir gazeteciye Topbaş, kentin nüfusunun çok daha fazla olması gibi bir yarışta olmadıklarını, yoğun nüfusun bir çok şeyi zorlaştıracağını söyledi.

Topbaş, nüfus sayımında günlük hareketliliğin dikkate alınmadığını, kente günlük olarak çevre illerden gelip gidenler ile yıllık 7 milyon turist dikkate alındığında İstanbul'un bir hayli kalabalık bir kent olduğunu dile getirdi. Topbaş, şöyle konuştu:

''İstanbul'un nüfusu küçümsenmeyecek kadar fazla. Ama biz daha fazla nüfus almak istemiyoruz. Yaptığımız plan çalışmalarında birkaç milyonu daha kent nüfusu taşıyabilir, ondan sonra tıkanabilir. Marmara bölgesi ölçeğinde plan çalışması yapıyoruz ve bu plan ölçeğinde olayı değerlendiriyoruz.

Nüfus artışı hesaba katıldığında, İstanbul'un 16-17 milyonu bulması ve artık onun ötesine geçmemesini öngörüyoruz. 2045-2050 yıllarına kadar Türkiye nüfusunun 95-100 milyona çıkacağı ve o tarihten sonra durağan hale gelip geriye doğru gideceği söylenmekte. Böyle baktığınız zaman İstanbul, Türkiye'nin 5'te biri gibi kabul edilince, nüfusunun da 20 milyon olacağı görülüyor. Ama İstanbul 20 milyonu kaldırmaz. Nüfusu daha düşük düzeyde tutmak için bazı eşikler oluşturarak, daha nitelikli iş gücü, finans ve kongre merkezi gibi işlevler yükleyerek, sanayiden biraz daha geri çekilmiş bir kent haline getirmeye çalışıyoruz.''

-İSTANBUL'A YÖNELİK DÜZENLEME ÇALIŞMALARI-

Kadir Topbaş, İstanbul'da bazı beldelerin birleştirilmesi, bazı yerlerde de yeni belediyeler ve ilçeler oluşturulması yönünde çalışmalar olduğunun hatırlatılması üzerine, bu çalışmanın sadece İstanbul ölçeğinde değil, Türkiye genelinde yapıldığını bildirdi.

Çalışmanın Büyükşehir Belediyesi'nin dışında, hükümetin yürüttüğü bir çalışma olduğunu, ancak henüz somut bir sonucun ortaya çıkmadığını ifade eden Topbaş, ''Çok ciddi nüfus yoğunlukları yaşayan beldeler var. İlçe boyutuna gelmiş neredeyse. Artık kendi yükünü taşıyamayan ilçeler var. Yönetim alanlarının birbirine çok girift olduğu, hizmette karışıklığa yol açan durumlar var. Onların dengelenmesi, daha düzenli, daha disiplinli, ilçeleri birbirinden ayıran net çizgilerin olması gerekir. Bu yönde bir çalışma yapılıyor. Bizim de kanaatimiz bu yönde. Bu çalışmanın seçimlerden önce bitirilmesi gerekiyor. Yetişip yetişmeyeceğine hükümet karar verecek'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious