Kadir Topbaş'ın İstanbul heyecanı!

Kadir Topbaş'ın İstanbul heyecanı!.28525
  • Giriş : 12.03.2009 / 17:54:00

Topbaş, ''Bizim projelerimize, onların hayalleri bile yetmez. Bu bir sevdadır ve heyecandır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ümraniye'ye 5 yıl içerisinde yapılan yatırım ve hizmetlerin toplu açılışı dolayısıyla Ümraniye Belediyesi bahçesinde düzenlenen törende konuşan Topbaş, ilçeye 139 yatırım ve hizmet yaptıklarını belirterek, bunun maliyetinin yaklaşık 850 milyon TL'yi bulduğunu söyledi.

İstanbul'un, medeniyetlerin yeşerdiği bir şehir olduğunu ifade eden Topbaş, ''Napolyon'un bile 'Dünya tek devlet olsa, İstanbul başkent olurdu' dediği şehirde 12,5 milyon insan yaşıyoruz. Her birimiz Anadolu'nun çeşitli yerlerinden değişik tarihlerde bu şehre göç ettik. O dönemde bize yol gösterenler olsaydı, bugün burada bunları konuşmazdık. Daha düzenli bir şehir hayatı olurdu'' dedi.

Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu şehirde geçmişte birtakım zihniyetler gördünüz. O zihniyetler nedeniyle çok acılar çekildi. Şehrin cadde ve sokakları çöpten, çamurdan, hava kirliliğinden geçilmezdi o dönemlerde. O karanlık günleri geride bıraktık. 'Bize gerçek hizmet yapacak insanlara ihtiyacımız var' dediniz. O günleri bir daha hatırlamak istemiyorsunuz.

Ümraniye'de 39 yurttaşımız vahşi depolama sebebiyle hayatını kaybetti. Bugün orada bir cennet vahası esiyor. Bizim mantığımız insanı yüceltmektir. 'İnsanı yüceltirseniz, devlet de yücelir' mantığıyla hizmetlerimize devam ediyoruz.''

Sancaktepe'de de 41 kavşağın açılışını yapacaklarını bildiren Topbaş, İstanbul'a yaptıkları yatırımları, bir seçim öncesi söylemiş olmaları halinde birilerinin buna ''hayal'' diyeceğini savundu.

Topbaş, ''Bizim projelerimize onların hayalleri bile yetmez. Bu bir sevdadır ve heyecandır. Sizlerle kol kola girdiğimiz bu hizmet yarışında, Türk siyasetinin kazanacağına inanıyorum. Hizmetlerimizi hiç bekletmeden, eksiltmeden devam ettireceğiz'' şeklinde konuştu.

Modern bir şehirde ne var ise İstanbul'da da onların olacağını belirten Topbaş, ''Biz laf üretmiyoruz, hizmet üretiyoruz'' ifadesini dile getirdi.

Üsküdar-Ümraniye hattı da dahil 4 metro hattının ihalesini gerçekleştireceklerini, toplam 82 kilometre daha metro hattının yapılacağını ifade eden Topbaş, devam eden 54,5 kilometre metro hattıyla İstanbul'a bu dönemde 136 kilometre metro hattı daha kazandıracaklarını söyledi.

-ÜMRANİYE'NİN GELİŞMESİ-

Hizmet ve yatırımlardan Ümraniye'nin de nasibini aldığını, Ümraniye'de doğal gaz kullanım oranının yüzde 100 olduğunu, Ümraniyeli'nin metroya binip istediği yere gideceğini kaydeden Topbaş, şunları söyledi:

''Ümraniye'ye varoş gözüyle bakanlar, bugün gelip Ümraniye'ye baksınlar. Ümraniye, İstanbul'un en gelişmiş ilçelerinden biri haline geldi. İstanbul'a, 302 kilometre yol ile 195 kavşak yaptık. Şile ve Arnavutköy yolunu, sahil yollarını yaptık. Adalar'a, Ağva'ya doğal gaz götürdük. Çatalca ve Silivri'nin köylerinde de doğal gaz kullanılıyor artık. Ümraniye'nin daha çok hizmete ihtiyacı var. Siyaset 2 şey için yapılır; ya idealiniz vardır ya da menfaatiniz. Biz ideallerimiz için buradayız. Ümraniye'ye daha neler yapabiliriz, buradaki insanlar nasıl mutlu olurlar diye düşünerek hizmete devam ediyoruz. Bu hizmetleri yapmalıyız ki İstanbul dünyayı etkilesin.''

Dünyada global bir işsizlik olduğunu, ''kent yenilemeleri'' adı altında yapılan yeniliklerle insanlara yeni iş imkanları sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Topbaş, ''Bakınız laleler diktik; medeniyet görüntüsü verdik şehre. Bunu Çatalca ve Silivri'de köylüler yetiştiriyor. Yurt dışına da satmak üzere Çobançeşme'de mezat salonu kuracağız. Bu kuracağımız işten 235 bin insan ekmek yiyecek hale gelecek. Yurt dışına pazarlamak suretiyle insanlara aş ve iş vereceğiz'' dedi.

Temsili olarak yapılan yatırımlar ile hizmetlerin açılış kurdelesi, Topbaş, İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural ile Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, çocuklar ve vatandaşlar tarafından birlikte kesildi.

Ümraniye'ye 5 yılda yapılan yatırımlar arasında, 2 kadın ve aile sağlığı merkezi, 8 İSMEK merkezi, Ümraniye Özürlüler Merkezi, Ümraniye Kapalı Yüzme Havuzu inşaatı, Atakent Kültür Merkezi inşaatı, 39 okulun ihtiyaçlarını karşılanmasının da bulunduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*