Kadir Topbaş'tan Baykal'a

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Topbaş'tan Baykal'a: "İstirham ediyorum; yerel yönetimler üzerinden siyaset yapmayın"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kendisini eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal'a seslenerek, "İstirham ediyorum. Yerel yönetimler üzerinden siyaset yapmayın" dedi. Topbaş, "Ben kimseye karşı dargınlık ve kin gütmeden herkesi seven ve kucaklayan bir yapıya sahibim. Ve diyorum ki; 'Ne olur gelin yerelde siyaseti bırakın, hizmete ağırlık koyun. Sonunda vatandaş değerlendirmesini yapar. Halk faturamızı önümüze rahatlıkla önümüze koyakacaktır.Bunun bilincindeyiz."şeklinde konuştu.
Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olağan meclis toplantısında bir konuşma yaptı. Yapılan hizmetlere değinen Topbaş, eleştirilere de yanıt verdi. Özellikle son zamanlarda CHP Genel Başkanı Baykal'ın sert eleştirilerine maruz kalan Topbaş meclis toplantısında cevap hakkını kullandı. İstanbul'a karşı tüm kesimlerini sorumluluk içerisinde olduğuna işaret eden Topbaş, bu kent için gereğini yapmak durumunda olduklarını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş isim vermeden Baykal'a yanıt verirken şunları söyledi: "Siyasi polemikler yapmamalıyız. Özellikle istirham ediyorum; yerel yönetimler üzerinden siyaset yapılmasın. Yerel yönetimler daha çok hizmet üreten, halkle doğrudan temas eden yarı sivil toplum örgütleridir. Vatandaş bizleri yakinen takip ediyor. Siyasetin merkezi parlamentodur, Ankara'dır.Orada siyaset yapılır. Siyasi birikimlerinzi orada ortaya koyarsınız. Sandığa gittiğimiz zaman da vatandaş kararını verir. 'Devam' derse devam ederiz. 'Hayır' derse başka siyasi parti görevlendirilir. Bu şehrin hafızasında geçmiş yönetim anlayışları kayıtlıdır. Sayın Erdoğan'ın başarısı, halkla bütünleşmesi kendisini başbakanlığa götürmüştür. Bu kent kendisine hizmet edenleri hiç bir zaman unutmaz."

İstanbul'u dünya ile yarışan bir şehir haline getirmek için çabaladıklarını belirten Topbaş, kendisini eleştiren CHP'lilere, "Gölge etmeyin başka ihsan istemez" dedi. Topbaş, "Ben burada konuşurken CHP meclis üyelerini üzmek istemem. Burada ciddi bir konsensüsümüz var. İmar planlarımızın yüzde 80'i oy birliği ile geçiyor. Hiçbir zaman kavgacılıktan yana değilim." şeklinde konuştu.

-"MOSKAVA'NIN BÜTÇESİ 30 MİLYAR DOLAR, İSTANBUL'UN 3.5 MİLYAR DOLAR"-

Hükümetin kendilerine destek olduğunu, bundan dolayı onurlu ve gururlu olduğunu kaydeden Topbaş, böyle bir güce sahip olduklarını dile getirdi. Moskova'nın bütçesinin 30 milyar dolar olduğuna işaret eden Topbaş, sadece Büyükşehir'in bütçesinin ise 3,5 milyar dolar olduğunu kaydetti. Bu bütçe ile önemli hizmetler yürüttüklerini söyleyen Topbaş, "İstanbul'da yapılanlar anlatmakla bitmez. Ulaşım, sosyal projeler, kültür ve sanat,spor alanında yaptıklarımızı günlerce anlatabiliriz. Sadece İSKİ'nin yaptıkları, denizleri temizlemesi, dereleri temizlemesi, 2 milyar dolarlık yatırımını söylesek sayfalara sığmaz. İstanbul hergeçen gün daha iyiye gidiyor. Bunları hepbirlikte başarıyoruz. Ben kimseye karşı dargınlık ve kin gütmeden herkesi seven ve kucaklayan bir yapıya sahibim.Ve diyorum ki, 'Ne olur gelin yerelde siyaseti bırakın, hizmete ağırlık koyun.Sonunda vatandaş değerlendirmesini yapar. Halk faturamızı önümüze rahatlıkla önümüze koyakacaktır. Bunun bilincindeyiz." şeklinde konuştu.

10 kilometrelik metronun yüzde 23'ünü Nurettin Sezen döneminde yapıldığını dile getiren Topbaş, kendilerni de 9 kilometrelik kısmını bitirdiklerini kaydetti.Topbaş, şu anda da 72 kilometrelik kısmın inşaatının devam ettiini belirterek, "60 kilometrelik metro inşaatının ihale aşamasına geldik. Üsküdar-Altunizade-Ümraniye, Bakırköy-Küçükçekmece-Beylikdüzü hatları ihale aşamasına geldi. aynı şekilde Olimpiyat Stadı-İkitelli arasında da metro çalışmalarımız başladı. Bizim hummalı şekilde yaptığımız çalışmalardır ve bu devam etmektedir. Biz burada özellikle diyoruzki bu şehirde 500 kilometreye ihtiyaç var. Bu İstanbullu'nun cebinden yapılacak ve 25 yılda bitecekse, vatandaşın bu kadar beklemeye tahammülü yok. Bir Bir maddi destek, fon, kaynak veya ilgili bakanlık 'Bunu ben yapacağım' derse bize büyük destek ve kolaylık vermiş olur." ifadelerini kullandı.

İBB Başkanı Topbaş ayrıca İstanbul'daki tramvayların yakın bir zamanda devre dışı kalabileceğini söyledi. Topbaş, "Göreceksiniz gelecekte belki biz olmayacağız bir başkaları bunu yaşayacaklar Bu trenler kent içinden kalkabilir. Yok dünyada böyle bir şey. Olmaz. Buna mecbur kalmışsınız. Taşıdığı yolcu kapasitesi otobüsler kadar. Otobüsle ring yapılsa saatte 10-12 bin yolcu taşırsınız. Tramvay ile 15 bin yolcu taşırsınız. Çok fazla yolcu taşındığını anlamına gelmiyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious