Kadir Topbaş'tan İstanbul'a çöp müjdesi

Kadir Topbaş'tan İstanbul'a çöp müjdesi.9796
  • Giriş : 23.06.2008 / 15:33:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme Sanayi ve Ticaret A.Ş"nin (İSTAÇ) Eyüp Kemerburgaz"daki ek yakıt üretim tesisleri ve çevre laboratuvarının açılışı gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tesislerin açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı
Kadir Topbaş, dünyada doğal kaynakların hızla daraldığını, çevre kirliliği sonucu yaşam alanlarının azaldığını ve teknolojik gelişmeyle birlikte çevre kirliliğinin arttığını ifade etti.

Bu bakımdan şehirlerdeki tüketim maddelerinin geri dönüşümünün büyük
önem taşıdığını, İstanbul"da günde 14 bin ton çöp üretildiğini belirten Topbaş, 20 ilçede pilot uygulama başlatılarak çöp ayrıştırması gerçekleştirildiğini anlattı.

"Bunların tekrar milli servet olarak geri döndürülmesine çalışıyoruz" diyen Topbaş, İSTAÇ A.Ş"nin kurduğu bu tesisin dünya teknolojisinin ilerisinde bir noktaya geldiğini ve yurt dışından ekiplerin buraya gelerek incelemelerde bulunduğunu kaydetti. Topbaş, tesise gelen günde 9 bin ton çöpün işlemden geçirildiğine dikkati çekti.

Önceki yıllarda kötü çöp depolama yöntemlerinden dolayı grizu gibi
patlamaların yaşandığını, insanların hayatlarını kaybettiklerini hatırlatan Topbaş, "Ama bugün bakın laboratuvarlarda çalışıyoruz ve ekonomik geri dönüşüm sağlayacak adımlar atıyoruz" dedi.

GÜBRE VE ÇİMENTO FABRİKASINA YAKIT

Tesiste yılda 26 bin ton gübre üretildiğini ve geri dönüştürülemeyen çöplerin de çimento fabrikalarına yakıt olabilecek bir malzeme haline getirildiğini anlatan Topbaş, şöyle devam etti:

"Çöplerin depolama maliyeti ciddi oranda büyük. Bu kaynak israfı anlamına gelmekte. Bunu geri dönüştürebilmemiz gerekiyor. Çöpleri geri dönüştürebileceğimiz ölçekte ekonomiye katkımız olacak. Önümüze koyduğumuz hedef, 2023 yılında İstanbul"un tüm çöplerinin işlemden geçmesi. Böylece bir çöp depolama ihtiyacı da kalmayacak."

İstanbul"un su sorununa da değinen Topbaş, "İstanbul"da su kesmeyeceğiz
bu sıcaklara rağmen. Ancak İstanbullular bize destek olurlarsa... Melen"den su getirdik. Rezne"den de su getireceğiz" diye konuştu. Topbaş, Melen"de "kirlilik olduğu" yolunda halkı tedirgin edici bazı haberlerin çıktığını belirterek, Melen"den alınan suyun dünya standartlarında olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious