Kadrolu eşeğe sıcak darbesi!

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Kavurucu çöl sıcaklardan etkilenen Mardin’de belediyeye ait kadrolu eşeklerden biri hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mardin’de sokakların dar ve merdivenli olması nedeniyle normal araçların geçemediği sokaklarda çöp taşımacılığını yapan eşekler için belediye önlem alarak, hayvanların çalışma saatlerini değiştirdi.

Mardin Belediye Başkanı Metin Pamukçu, şehir merkezindeki çöplerin taşımacılığında yıllardan beri kullanılan eşeklerin mesaisini saat 08.00-13.00 yerine, sabah 05.00 ila 10.00 olarak değiştirdiklerini söyledi.

Temizlik işçilerinin refakatinde çalışan 38’i sürekli, 3’ü ise yedek olarak bekletilen kadrolu eşeklerin, şehir merkezinin temizliğine önemli bir katkı sağladığını ifade eden Pamukçu, "Belediyenin en ağır yükü onlarda. 40 işçimizle mevsim farkı gözetmeksizin temizlik hizmeti veriliyor. Havaların çok sıcak olmasından dolayı sabahın ilk ışıkları ile birlikte ara sokaklardan toplanan çöpler, temizlik hizmetleri birimlerimiz tarafından toplama merkezlerine naklediliyor." dedi.

41 kadrolu eşeğin bulunduğu Mardin Belediyesi’nde, günde hayvan başına 2 kilogram arpa ve 4 kilogram saman tüketildiğini belirten hayvan yetiştiricisi Ali Dağ ise insanlar gibi hayvanların da sıcaktan etkilendiğini ifade etti.

Dağ, 8 saat yerine sıcak günlerde 5 saat çalıştırılan eşekleri, iş dönüşü başlarına soğuk su dökerek serinlettiklerini söyledi.

Mardin Belediyesi Temizlik İşleri Şefi Beşir Çumaktaş da, eşeklerin sıcaklardan aşırı su kaybına uğradığını, arpa ve saman gibi iki besinin yeterli gelmediğini belirterek, belediye Başkanlığı ve meclisinden zam talep ettiklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious