"Kafa atmak" cinayet için ağır tahrik nedeni

  • Giriş : 19.03.2008 / 23:07:00

Konya'da içkili restoran çıkışında birlikte alkol aldığı arkadaşını öldürdüğü ileri sürülen kişi, son kez bugün hakim karşısına çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Müebbet hapsi istenen sanığın cezası, öldürülen Mehmet Yurttabir'in kavgada ''kafa atması'' ağır tahrik nedeni sayılınca 18 yıla düştü.

Konya Adliyesi 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasına sanık Abdullah Ergene ve taraf avukatları katıldı.

Bir önceki duruşmadaki mütalaasını veren Cumhuriyet savcısı iddianamesinde, öldürülen Mehmet Yurttabir ile sanık Abdullah Ergene'nin de aralarında bulunduğu 4 arkadaşın içkili bir restorana gidip birlikte alkol aldıkları sırada maktulün yan masadaki kişilerle tartıştığını, restoran çalışanlarının tartışan genç ve arkadaşlarını dışarı çıkardığını belirtti.

Abdullah Ergene'nin içerideki tartışma nedeniyle çıkan kavgada Yurttabir'i öldürdüğü ileri sürüldü.

Sanık avukatı ise Yurttabir'in sanığa hakaret edip "kafa attığını" belirterek olayın ağır tahrik altında yaşandığını savundu. Son sözü sorulan sanık Ergene, "Pişmanım, ben onu uyarmıştım, öldürmek istemedim" dedi.

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığa önce kasten adam öldürme suçundan müebbet hapis cezası verdi. Çıkan kavgada maktulün "kafa atma" unsurunu ağır tahrik nedeni sayan mahkeme heyeti, sanığın cezasını 18 yıla indirdi.

Mahkeme heyeti sanığın duruşmadaki iyi halini de göz önünde bulundurarak cezasını 15 yıla düşürdü.

Olayın geçmişi

2007 yılı Ekim ayında Selçuklu ilçesi Bakırcılar Sanayi'nde bir restoran önünde çıkan kavgada bıçaklanan Mehmet Yurttabir, kaldırıldığı hastanede ölmüş, durumunu sormak için Yurttabir'in arkadaşlarını arayan zanlı Abdullah Ergene polis tarafından yakalanmıştı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious