Kafa koparmadan bu lig bitmez

Kafa koparmadan bu lig bitmez.13027
  • Giriş : 02.01.2009 / 10:00:00

Haluk Ulusoy Başkanlığı'nda Futbol Federasyonu yönetiminde yer alan Hüsnü Hayali, uzun süren sessizliğini bozdu, Türk futboluyla ilgili bomba açıklamalar yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şu anki Futbol federasyonunun icraatlarını nasıl buluyorsunuz?

Herkes gibi benim de büyük beklentilerim vardı bu yönetimden. Özellikle de Başkan Mahmut Özgener'den. Ancak görülen o ki, federasyon bu işi götüremeyecek. Açık konuşmak gerekirse, bu federasyonla bu lig bitmez. Kaos ortamı var. Sanki bir güvensizlik var. Sıkıntılı bir döneme giriyoruz. Umarım bu sıkıntıların altından kalkarlar, fakat gidişat hiç de iyi değil.

Bu lig neden bitmez? Biraz daha açabilirmisiniz konuyu?

Çünkü sistemin başındakiler sistemin değişmesini istemiyor. Türk Futbolu'nu değiştirmek isteyen yarının değil bugünün hesabını yapmak zorunda. Ama bugünlerde böyle yapmıyorlar. Zaten yarının hesabını yapanlar hiç bir zaman kahraman olamaz.

Yarının hesabı derken kastınız?

Yani görev yapanlar bazı kararlar verirken, başka hesaplar da yapmak zorunda kalıyorlar. Bir karar alırken “Acaba ben bu kararı verirsem Ali bey ne der, şu kararı alırsam Ahmet Bey nasıl karşılar” türünden. Herkes karar verirken mutlaka başkalarının etkisinde kalıyor. Yani ne İsa'ya ne Musa'ya yanlış yapmayayım tarzından. Ona buna yaranmak için gerçek istediklerini, icraatları gerçekleştiremezler.

Pekiyi sorunları gidermek için ne yapmak lazım?

Net söylüyorum: Kafa koparmak lazım. Yanlış yapanın kafasını koparacaksın. Kimsenin etkisi altında kalmadan. Mesela uzun yıllar önce Denizlispor'un bir golü vardı. 5 dakika düşündü hakem sonra vermedi. Neden vermedi? İşte o hakemin mesela direkt kafasını koparacaktın ki, iyi bir örnek olsun. Lisansını yırtacaksın, hakemler bundan sonra daha dikkatli olacak ve daha az hata yapacak.

Sizin dönemde bu kafa koparma olayını neden denemediniz?

Haklısınız. Belki o dönemde Haluk Ulusoy yönetiminin en büyük hatası bu oldu. Evet, bunu kabul ediyorum ve kendimi de asla affetmiyorum. O zaman kafa koparmış olsaydık, Türk futboluna bir iyilik etmiş olurduk. Yapmadık, ve bu konu da beni inanılmaz üzdü. Yapmış olsaydık kahraman olurduk.

Haluk Ulusoy da size katılır mı bu konuda?

Evet, Haluk bey de bu konuda bana katılacaktır. Biz o dönem kafa koparmış olsaydık, belki şu an bu kaos yaşanmayabilirdi. Ama o hatayı yaparken biz o dönemde herkese sahip çıktık. Herşeye rağmen bir çok şeye hakimdik. Mesela MHK'yı asla yalnız bırakmadık. Onları destekledik. Bizim dönemde MHK seçimle geliyordu. Şimdi atanıyor. Şimdiki yönetim MHK'ya bile sahip çıkamıyor. Ben olsam hemen değiştirim. Başarılı değilse, değiştireceksin, bu iş bu kadar basit.

Hakem hataları nasıl önlenebilir sizce?

Bu konuda benim ilginç gelebilecek bir önerim var. Kanaat önderleri bir araya gelecek. Maçlardaki hakem kararları izlenecek. Kasıt tespit edilirse hakemin kellesini koparacaksın. Örnek olacak diğerlerine. Bir daha da bu kadar hata olmayacak. Dedim ya, bizim en büyük hatamız kelle koparmadığımız oldu. Bu bir özeleştiri.

Son dönemde kasıtlı hata gördünüz mü hakemlerden?

İnanın Fenerbahçe'nin Konya maçında gözlerime inanamadım. Orta hakem geliyor, cezasahası içinde el işaretini yapıyor. Bakıyorsunuz yan hakem sanki çok ciddi bir iş yapıyormuş gibi meslektaşına “Pas” atıyor. Mikrofondan “Ofsayt yok” diye bağırıyor. Bana göre burada “golü ver” demek istiyor ve orta hakem de zaten golü veriyorÖ İnanılır gibi değil. Bakın son tartışılan kararlara hep yan hakemler başrolde, sanki anlaşmışlar gibi.

Bakıyorsunuz, bir kulüp başkanı bir hakemi arayabiliyor?

Evet arayabiliyor. İşte burada önemli olan ne için arıyor. Buna bakmak lazım. Çoğu zaman adil olması için uyarılıyor. Kardeşim zaten adam adil çalmak için sahaya çıkıyor. Senin dediğin için adil çalacak diye bişey yok ki. Yani sen aramasan hakemi, adil olmayacak mı?

Sizin dönemde de hakemler başkanlar tarafından aranıyormuydu?

Evet. Açık konuşayım. Başkanlar hakemleri her dönem aramışlardır. Her dönem de aramaya devam edeceklerdir. Bu sistem böyle, maalesef.

Peki o dönemdeki şike dedikoduları hakkında ne söylemek istersiniz?

Geçmişe tekrar dönersek konuşulacak çok şey var. Fakat her şey tarihte kaldı. Çok net söylemek istiyorum. Eskiye gittiğimizde siyaset, spor ve medya dünyası bütün şike olaylarını zaten hep biliyordu. Ama kimsenin işine gelmedi bunları açıklamak. Bu yüzden de her şey örtbas edildi. Herkesin iyiliği için.

Pekiyi yöneticilerin hiç mi suçu yok?

Olmaz mi! Zaten futbolun içindeki isimlere bakıyorsunuz. Hep yanlış adamlar. Adam para aklamak için başkan oluyor. İşini yürütüyor. Kişilik bozukluğu var başkan oluyor yeni bir kimlik kazanıyor. Her gün gazetelerde hergün TV'lerde boy gösterip bir de havasını atıyor. İşte düzen bu olunca kimse de bir şey demiyor.

Öneriniz var mı bu sorun için?

Kardeşim bir bakıyorsunuz bir kulüp başkanı 20 yıldır görevinin başında. Adam görevdeyken 30 teknik adam gelmiş gitmiş, 300 futbolcu transfer edilmiş, 5 federasyonla, 4 MHK'yla çalışmış. Hata yapanlar, kötü olanlar hep gitmiş ancak o hala koltuğunda oturuyor. İşte vahim olan buÖ

Federasyona dönelim. Sayın Özgener'e ne tavsiye edersiniz?

Ben daha önce söyledim. Bu federasyon artık bu işi götüremez. Mahmut Özgener'i iyi tanırım. O çok fazla temiz. Yapamaz. Zaten kendi yönetimini kendi yapamadı ki. Yapmış olsaydı belki başarabilirdi. Bir söz vardır biliyorsunuz. Başkalarının atına binen kişi, orda fazla oturamaz, düşer.

Peki ya Oğuz Sarvan'ın durumu?

O da iyi niyetli birisi. Bu teşkilatın içinde dönen işlerin altından kalkamaz. Net söylüyorum size iyi niyetli kişiler, şu anki Futbol camiasında başarılı olamazlar. Bu imkansız.

Lige dönelim. Sivas ve Trabzon zirvede. Bu konudaki düşünceleriniz?

Evet. Hatta fark daha da büyüktü ama herkes gördü. Son haftalarda kıtır kıtır doğrandılar. Herkesin bildiği güçler bunu devam da ettirecek ligin ikinci yarısında.

Yani Sivasla Trabzon'un şampiyonluğu imkansız mı diyorsunuz?

Bakınız zaten bu ikilin yeri şu an zirve. Size söylüyorum bundan sonra iki takımın da tekrar “Eski yerlerine” dönmeleri sağlanacak. Evet çok iddialıyım. Şampiyon olmaları imkansız.

Peki size göre şampiyon kim olacak?

Son 7-8 haftaya bakın. Kim ligin alt sıralarından kurtulmuş ve kim zirveye iyice yaklaşmışsa o takım şampiyon olacak. Ben bir şey söylemiyorum. Ligin sonunda hep birlikte göreceğiz..

Ulusoy doğru olanı yapıyor

Haluk Ulusoy'un yıllarca birlikte çalıştığı dostlarıyla yemek yemesi kadar doğal bir şey yok. Tek sorun zamanlama; Şu anki kaos ortamında o isimlerle birlikte olması hiç de şık olmadı. Onu çok iyi tanıyan birisi olarak şunları söyleyebilirim ki, bu saatten sonra o yemeğe masumane bir yemek denmez tabii ki. Haluk beyin koltuktan nasıl indirildiğini herkes biliyor. Onun yerinde ben de olsam aynı şeyi düşünür, aynı şeyi yapardım!

Galatasaray hak ediyor!

Bir futbolsever olarak bakıyorum gerçekten de Galatasaray göze hoş gelen, taraftarı, futbolseveri heyecanlandıran bir oyun ortaya koyuyor. Bana göre de bu sezon şampiyonluğu onlar hak ediyor. Zaten kaliteli bir kadroları var, UEFA'da da emin adımlarla ilerliyorlar. Onları kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

Trabzonspor için 2'ncilik iyi

Bakıyorsunuz Trabzonspor sezona yeni bir takım ve yeni bir felsefe ile başlamış. Gönlüm tabii ki Trabzonspor'un şampiyon olmasını istiyor fakat daha önce de dediğim gibi bu şu anki ortamda imkansız gibi görünüyor. Bu yüzden diyorum ki, Trabzon'un 2. olarak Şampiyonlar Ligi'ne katılması büyük başarı sayılmalı. Zaten Trabzonspor taraftarı haksız puanlarla gelen şampiyonluğu içine sindiremeyecek kadar asildir.

'Bu pisliğin içinde olmam'

Bana yakın çevrem soruyor. Futbola yeniden dönecekmisin diye... Yahu bakın Futbol ne kadar kirlendi, ne kadar pisliğin içinde. Artık bu pisliğin içinde olmak istemiyorum. Zaten kim olursa olsun, bu pisliği temizlemesi gerçekten zor. Daha önce de size söyledim. Sistemin içinde olanlar, futbolun temizlenmesini hiç istemiyor. Bu böyle devam edecek, bu kirli sistemden rant sağlayanlar isteğine kavuşacak. İnanın üzülüyorum ama yapacak çok az şey var...

FANATİK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*