Kafkaslar karıştı! Rus ordusu G. Osetya'ya girdi

Kafkaslar karıştı! Rus ordusu G. Osetya'ya girdi.13808
  • Giriş : 08.08.2008 / 14:37:00
  • Güncelleme : 08.08.2008 / 14:45:15

Rusya Devlet Televizyonu, Rus ordusunun Güney Osetya'ya girdiğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kafkaslarda sıcak saatler yaşanıyor. Rusya Devlet Televizyonu, Rus ordusunun Güney Osetya'ya girdiğini duyurdu. Rus tankları Osetya'nın başkenti Tshinvali'ye ilerlediği belirtiliyor.

Gürcistan Devlet Başkanı, 2 Rus uçağının düşürüldüğünü iddia etti.
Güney Osetya'nın başkentine kadar giren Gürcistan ise TSİ 14.00'dan 17.00'a kadar ateşkes ilan ettiğini duyurmuştu.

Gün boyu yaşanan gelişmeler ise şöyle;

Rusya'ya ait FU-24 bombardıman uçakları, Gürcistan'ın çatışmaların devam ettiği Güney Osetya bölgesindeki Kareli kentindeki polis merkezini bombaladı. Gürcistan İçişleri bakanlığı Rus bombardıman uçaklarının Kareli kentindeki polis merkezini hedef aldığı ve buraya iki adet bomba bıraktığı ifade edildi.

KENTİN YÜZDE 60'INI ALDILAR: Gürcü birliklerinin, şiddetli çatışmaların sürdüğü Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'nin yüzde 60'ını denetimi altına aldığı bildirildi. Gürcü ajansları, Tshinvali'deki kent merkezinde çatışmaların devam ettiğini, kentte yaşayanların sığınaklara girdiğini duyurdu.

GENÇLER SİLAH ALTINA: Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin aldığı genel seferberlik kararının ardından, ülke genelindeki 25-35 yaş aralığındaki erkeklerin silah altına alınmasına başlandığı kaydedildi.

BAŞKENT ALEV ALEV: Rus İnterfaks ajansı, Rus barış gücü askerlerine 500 metre uzaklıktaki üniversite binasının Gürcü askerler tarafından vurulduktan sonra alevler içinde kaldığını belirterek, Tsinkvali merkezinde çatışmaların artarak sürdüğünü bildirdi. Bombardımanda kentteki hastane de isabet aldı.

HALKTA PANİK: Gelen bilgiler Gürcü tankların kent sokaklarına girdiği ve binalara ateş açtığı yönünde. Görgü tanıkları, kentte halkın büyük panik içinde olduğu ve birçoğunun sığınaklarda saklandıklarını bildiriyor.

PUTİN'DEN TEHDİT : Rusya Başbakanı Vladimir Putin, "saldırgan Gürcistan'ın Güney Osetya'daki eylemlerine Rusya'nın yanıt vereceği" uyarısında bulundu. Rusya savunma bakanlığı da "Gürcistan yönetimi kirli bir macera başlattı" diyerek, "Rusya Federasyonu vatandaşlarının ve barış gücü askerlerimizin zarar görmesine izin vermeyeceğiz" ifadelerine yer verildi. Gürcistan'ın ayrılıkçı Güney Osetya Cumhuriyeti'ndeki nüfusun yüzde 90'ı Rus pasaportu taşıyor.

1 SAAT DAYANIRIZ: Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlık ilan eden Güney Osetya'nın, Rusya'dan bir saat içinde acil yardım göndermesini istediği bildirildi. Güney Osetya Güvenlik Konseyi Başkanı Anatoliy Barankeviç yaptığı açıklamada, ''Rusya'dan yardımı bir saat içinde göndermesini istiyoruz. Aksi takdirde çok sayıda kayıp olacak'' ifadesini kullandı.

ÖZGÜRLEŞTİRME SAVAŞI: Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, "Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'yi özgürleştirmeye başladıklarını" belirterek, Tshinvali'nin merkezinde çatışmaların sürdüğünü ve binlerce yedek askeri seferber ettiklerini söyledi. Saakaşvili, şu ana kadar 10 bin yedek askeri silah altına aldıklarını ve bu sürecin devam ettiğini söyledi.

GÜNEY OSETYA LİDERİ KAÇTI : Çatışmaların sürdüğü Güney Osetya'da, ayrılıkçı rejimin lideri Eduard Kokoeti'nin başkent Tshinvali'yi terk ettiği bildiriliyor. Güney Osetya kaynakları, Kokoeti'nin, bölgenin Rusya'ya açılan kapısı Roki tünelini kullanarak Güney Osetya'yı terk ettiğini iddia ettiler.

NATO ENDİŞELİ: NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Gürcistan ile Güney Osetya arasındaki çatışmalardan "büyük endişe duyulduğunu" açıkladı. Jaap de Hoop Scheffer, taraflara silahlı kuvvet kullanmamaları ve uzlaşma arayışı için doğrudan görüşmeler başlatmaları çağrısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*