Kafkaslardaki savaşı hangi sebepler tetikledi?

Kafkaslardaki savaşı hangi sebepler tetikledi?.12805
  • Giriş : 11.08.2008 / 07:26:00
  • Güncelleme : 11.08.2008 / 00:27:23

Kafkasları barut fıçısına çeviren savaş krizini hangi sebepler tetikledi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

GÜNEY OSETYA'NIN STATÜSÜ NE?

Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan ettiği tarih olan 1991'den bu yana Güney Osetya, özerk bir biçimde hareket ediyor. Ancak ilan ettiği bağımsızlığını şu ana kadar tanıyan hiçbir ülke çıkmadı.

OSETLER NEDEN AYRILMAK İSTİYOR?

İrani bir halk olan Osetler, 13'üncü yüzyılda Moğollar tarafından Kafkasya'ya sürüldü. Osetler, Rusya Federasyonu'na bağlı özerk bir cumhuriyet olan kuzeydeki kardeşleri Kuzey Osetya ile birleşmek istiyor. Gürcüler ise, Osetya'da azınlıkta. Ancak Gürcüler, Osetleri ayrı bir halk olarak kabul etmek istemiyor. Onlara, Oset yerine eski adları olan "Samaçablo" diye hitap ediyor.

SON KRİZİ NE TETİKLEDİ?

Kriz, Saakaşvili'nin 2004'te yaptığı açıklamalarla tırmanmaya başladı. Bir yıl önce Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Saakaşvili, Osetya'yı, Tiflis'e bağlamak istedi. Ancak buna karşı çıkan Osetler, 2006'da düzenledikleri referandumla bağımsızlık istedi. Fakat referandum sonucunu kimse tanımadı.

RUSYA NEDEN MÜDAHALE ETTİ?

Rusya, Güney Osetya ve Gürcistan arasında çıkan çatışmalarda barış gücü olarak görev yapıyor. Arka bahçesi olarak gördüğü Gürcistan'ın Batı'ya yaklaşmasını ve NATO üyesi olmasını da istemiyor. Güney Osetya halkının yüzde yetmişi Rus pasaportu taşıyor. Güney Osetya ve Abhazya'ya destek veren Rusya, bu yolla Gürcistan'ın kendi etki alanından kurtulup ABD ve Avrupa'ya yaklaşmasını engellemeye çalışıyor.

ABHAZYA SORUNU NASIL GELİŞTİ?

* SSCB'nin yıkılmasından sonra 23 Temmuz 1991'de Abhazya bağımsızlığını ilan etti. Rusya başta olmak üzere dünya bu bağımsızlık ilanını tanımadı.

* Aynı yıl Gürcistan askerlerini Abhazya'ya gönderdi.

* 1993'te savaşı kazanan Abhazlar, bölgedeki Gürcüleri göçe zorladı.

* 1994'te Gürcistan ile ateşkes imzalandı.

* 1999'da Abhazya yeniden bağımsızlık ilan etti.

* 2004'te Saakaşvili, Abhazya'nın Gürcistan'a katılacağını söyledi.

* 2006'da bir bağımszılık referandumu yapıldı. Bu yıl, 17 Şubat'ta da Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra, Abhazlar ile Rusya'nın ilişkileri yeniden iyileşmeye başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*