Kağıt faturalar tarih oluyor

Kağıt faturalar tarih oluyor.10326
  • Giriş : 15.08.2008 / 08:20:00

Maliye, naylon faturayla mücadele ve ekonominin kayda alınması amacıyla yeni bir sistem başlatıyor. Model iletişim sektöründe test için kullanılmaya başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maliye Bakanlığı, kayıtdışı ekonomiyle mücadele kapsamında yeni bir önlem daha alıyor. Para hareketlerinin bankacılık sistemi üzerinden geçmesi için bir dizi karar alan Maliye, şimdi de mal hareketlerini izleleyecek. Naylon faturayı büyük ölçüde ortadan kaldırması beklenen sistem, 'elektronik fatura'nın yaygınlaştırılmasını içeriyor.

BİLGİLER KAYITTA

Maliye kurmayları, TOBB, Bankalar Birliği ve Katılım Bankaları Birliği'nin ortaklığı ile Elektronik Fatura Yönetim Şirketi kurulmasına ön ayak olacak. Özel sektör ağırlıklı şirketin yönetiminde, maliye temsilcisi de bulunacak. Elektronik Fatura Yönetim Şirketi, kağıt faturayı ortadan kaldıracak.

Mal satan firma ile mal alan firmanın karşılıklı bilgileri, elektronik ortamda aktarılarak kayda alınacak. Sistem, Borsa'da hisse senedi alış satışlarını kayda alan Merkezi Kayıt Kuruluşu benzeri bir işleyişe kavuşturulacak. Şirketin kayıtları sayesinde, alış ve satışlar dijital olarak izlendiği gibi, mal hareketini gerçekleştiren TIR ve kamyonlar ile diğer taşıtlara GPRS sistemi de takılacak.

Böylece, mal hareketinin yönü belirlenebilecek. Ayrıca fatura bilgileri ile banka kayıtlarının karşılıklı kontrolü yapılarak, ekonomik aktivitenin seyri analiz edilebilecek. Elektronik fatura modelinin, Turkcell, Avea, Vodafone, TTnet ve Türk Telekom'da test amaçlı uygulandığı belirlendi. Şirketleşme sürecinde TOBB yönetimi aktif rol aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*