Kağıt üzerinde zenginleşeceğiz

Kağıt üzerinde zenginleşeceğiz.10135
  • Giriş : 06.03.2008 / 18:30:00

Kişi başına milli gelir iki gün sonra bin 750 dolar birden artacak yani kağıt üzerinde zenginleşeceğiz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), milli gelir güncelleme çalışmalarını tamamladı. Güncelleme çalışmaları sonucunda milli gelirde yüzde 30 artış bekleniyor.

Artışla kişi başına milli gelir iki gün sonra bin 750 dolar birden artacak yani kağıt üzerinde zenginleşeceğiz. Güncelleşme çalışmalarının sonuçları 8 Mart Cumartesi günü açıklanacak.

TÜİK, milli gelir güncelleme çalışmalarını tamamladı. Avrupa Birliği'ne (AB) uyum kapsamında hazırlanan çalışmada, milli gelirde yüzde 30'a varan artış bekleniyor.

JP Morgan, yapılacak revizyonun ardından milli gelirde yüzde 20-30 arası bir yükseliş yaşanabileceğini öngördü. Milli gelir bu kadar artınca birçok ekonomik göstergede de yukarı yönlü revize olacak.

Milli gelirin yüzde 25 yükselmesi halinde kişi başına düşen gelir 6 bin 750 dolardan 8 bin 500 dolara çıkacak.

Cari açığın milli gelire oranı yüzde 6'ya, bütçe açığı da milli gelirin yüzde 1.7'sine inecek. Kamu borcunun milli gelire oranı ise yüzde 55'ten yüzde 45'e gerileyecek.

Moody's Başkan Yardımcısı Kristin Lindow, "Bu güncellemeden sonra kredi kuruluşlarından not artırımı gelir mi?" sorusuna, "Güncellemenin etkisi olmaz. Not artırımı için yapısal reformlarda somut adımlar atılması şart" yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious