Kağıttan elbise defilesi

Kağıttan elbise defilesi.24813
  • Giriş : 24.03.2008 / 14:23:00

Olgunlaşma Enstitüsü Kız Meslek Lisesi öğrencisi, geri dönüşümünü mümkün kağıtlardan hazırlanan elbiselerden oluşan "Kağıttan Elbiseler" defilesi düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eskişehir’deki bir alışveriş merkezinde, Olgunlaşma Enstitüsü Kız Meslek Lisesi öğrencisi tarafından, geri dönüşümünü mümkün kağıtlardan hazırlanan elbiselerden oluşan "Kağıttan Elbiseler" defilesi düzenledi.

Olgunlaşma Enstitüsü Kız Meslek Lisesi Müdürü Şennur Azade, defile öncesinde yaptığı açıklamada, defileyi Olgunlaşma Enstitüsü Kız Meslek Lisesi Olgunlaşma Enstitüsü Bölümü’ndeki öğrencisi Suna Turhan’ın hazırladığını, kağıttan elbiseleri tasarlayan Turhan’ın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği proje tabanlı beceri yarışmasına katılacağını söyledi.

Projeyi de enstitü öğretmenlerinden Fisun Toksoz’un yönettiğini ifade eden Azade, şöyle konuştu:
"Projemiz okulumuzda hazırlandı. Proje, gereksiz yere ağaçların kesilmesinin önlenmesini amaçlıyor. Proje dahilinde kağıtlardan, tramvay bileti ’Esbilet’ ve parça kumaşlardan 11 elbise hazırlandı. Proje için çok emek harcandı. Başarılı olmak istiyoruz."

Öğrenci Suna Turhan da projesinin toplumsal sorumluluk içerdiğini belirterek, projede konu olarak kağıt ve ağaçları ele aldığını bildirdi.

Elbiselerin tümünü kullanılmış kağıtlardan oluşturduğunu anlatan Turhan, "Küresel ısınma konusu Türkiye’de çok fazla kullanıldı. Ben de geri dönüşüm ve ağaçların yokedilmesini ele almak istedim. Kağıtları yeniden değerlendirdik. Öğretmenlerimle beraber çalışarak, 11 elbiseyi bir ayda hazırladık" dedi.

Öğretmen Toksoz ise, projenin, nisan ayının ilk haftasında yarışmaya girecek projenin başarılı olacağını inandığını kaydetti.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious