Kağızman'da gergin anlar yaşandı!

Kağızman'da gergin anlar yaşandı!.20860
  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Kars'ın Kağızman ilçesine bağlı Yukarı Karagüney köyünde dün meydana gelen toprak kaymasından sonra bugün yapılan arama kurtarma çalışmalarında gerginlik yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kağızman'ın Yukarı Karagüney köyünde 20'ye yakın evin üzerine kayan topraktan sonra ilk çalışmalar bugün başladı. 4 kişinin kayıp olduğu ve hala ulaşılamadığı köyde lastikli iş makinesi nedeniyle çalışmalar geç başladı. Paletli araç gelmesinden sonra başlayan arama kurtarma çalışmalarına Sivil Savunma, Köy Hizmetleri, Devlet Su İşleri (DSİ) ve sağlık ekipleri katıldı. Zaman zaman meydana gelen küçük çaptaki toprak kaymalarından dolayı ara verilen çalışmalar zeminin çamur ve kayalık olması sebebiyle güçlükle ilerliyor. Kızılay'ın 200 çadır kurduğu köyde bir yandan köylüler evlerini boşaltırken, bir yandan da çaresizce ne yapacaklarını düşünüyor. Kağızman Belediye Başkanı Osman Nihat Yüce, vatandaşlarla konuştu.

Yaklaşık 100 küçükbaş, 50 de büyükbaş hayvanın telef olduğu köyde, kurtarma çalışmalarının geç başladığını ileri süren bir vatandaş, sinirlerine hakim olamadı. Yakınlarının göçük altında kaldığını söyleyen Mehmet Çam isimli vatandaş, iş makinelerinin köye geç geldiğini ve çalışmaların yavaş yürüdüğünü söyledi. Hem köylülerle hem de yetkililerle tartışan Çam, Kaymakam Mehmet Sinan Yıldız'a makinelerin yetersiz olduğunu söyleyerek, "Bu çalışmalar yetiyor mu? Ben sizin vicdanınıza bırakıyorum" dedi. Bağırarak tepkisini dile getirmeye çalışan Çam, yine köylüler tarafından susturulup kenara alındı. Köyde sinirlerin iyice gerilmesinin üzerine jandarma ekiplerine takviye güç istendi. Askerlerin de gelmesiyle köydeki gerginlik bir nebze olsun yatıştırıldı.

Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, Kağızman Kaymakamı Sinan Yıldız, Kars Emniyet Müdürü İbrahim Demirci, Kağızman Belediye Başkanı Osman Nihat Yüce ve AK Parti İl Başkanı Remzi Aras köyde incelemelerde bulundu. Vali Erden burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yukarı Karagüney köyünün üst tarafında toprak ve çakıl kayması sebebiyle bazı evlerin toprak altında kalmasını üzüntüyle karşıladığını dile getiren Erden, "Ekiplerimiz buraya geldiler. Köy Hizmetleri, Bayındırlık ekipleri, Kızılay ve sağlık ekipleri, devletin kurumları, yetkililer, görevliler herkes burada. Çalışmalar yavaş yavaş devam ediyor. Dileğimiz kaybolan 3 çocuk ve bir annenin kurtarılmasıdır. Kaybolanları canlı bulabilmek dileğimiz. Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Üzüntülüyüz tabi. İnşallah sıkıntılı bir sonuç çıkmaz" şeklinde konuştu.

Bir vatandaş da, toprak kayması sonucu yıkılan evin altında kalan anne ve oğlunun hala sağ olabileceğini söyleyerek, çalışmanın hemen yapılması durumunda onların sağ olarak kurtarılabileceğini dile getirdi.

Köyde tüm ekipler hala kayıp olan 4 şahsı arama çalışmalarını aralıksız devam ettirirken Yukarı Karagüney köylüleri için gönderilen yardım malzemelerinin hala köye ulaşmadığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious