Kağızman'da toprak kayması, 4 kişi kayıp

Kağızman'da toprak kayması, 4 kişi kayıp.20860
  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Kars'ın Kağızman İlçesi'ne bağlı Yukarı Karagüney Köyü'nde meydana gelen toprak kayması sonucu ilk belirlemelere göre 15'ten fazla ev toprak altında kaldı, 4 kişi de göçük altında kayboldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kağızman'a bağlı Yukarı Karagüney Köyü'nde bugün akşam saatlerinde toprak yakması meydana geldi. 20'ye yakın ev ve ahırın toprak altında kaldığı Yukarı Karagüney Köyü'nde Filiz Yıldırım (24), Volkan Yıldırım (7), Aytekin Bozyel (8) ve Ayşe Karakaş'ın (5) isimli vatandaşların da toprak altına olduğu açıklandı.

Elektrik ve telefonlarının kesilmesiyle birlikte dışarıyla bağlantısı iyice kopan köylüler şimdi yetkililerden yardım bekliyor. Yarısı kayan toprağın altında kalan ve canlı olan bir eşeğin çırpınışları dikkatlerden kaçmazken, halen daha ufak şekillerde toprak kaymalarının olduğu köyde köylülerin feryatları hakim.

Hayvanları telef olan ve evleri yıkılan köylüler, çaresizce kendilerine uzanacak yardım elini beklerken, aşırı yağmur ve ağırlaşan zeminden dolayı köyde herhangi bir arama yada kurtarma çalışması yapılamıyor. Köylülerin olayın şokunu üzerlerinden atamadıkları dikkatlerden kaçmadı.

Yıllar önce de aynı şekilde bir afet yaşadıklarını, ondan sonra köyün boşaltılması için talimat verildiğini söyleyen köylüler şimdi yine aynı afeti yeniden yaşadıklarını dile getirdiler. Kendilerine ilk olarak başlarını sokacak bir çadır isteyen köylüler yetkililerin bir an önce harekete geçmelerini istediler.

Olayla ilgili bilgi veren Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, toprak kaymasına aşırı yağışların neden olduğunu dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious