Kahire'de "Osmanlı Takıları" defilesi

Kahire'de
  • Giriş : 20.02.2008 / 21:08:00

Mısır'ın başkenti Kahire, Anadolu kültürünün özelliklerini taşıyan ''Osmanlı Takıları'' defilesine tanık oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kahire'deki Nil Nehri manzaralı Türkiye Büyükelçiliği rezidansında Türk kültürünü tanıtmak amacı ile Zeynep Hanefi'nin eserlerinden oluşan Osmanlı Takıları defilesine Kahire Büyükelçisi Şafak Göktürk'ün eşi Gülden Göktürk ev sahipliği yaptı.

Defileye, Mısır Dışişleri, Savunma, Sanayi, Dış Ticaret, Enformasyon, İmar ve İsken Bakanları ve misyon şeflerinin eşleri katıldı. Defilenin ardından Türk yemekleri ikram edildi.

Defilede bir birinden güzel değerli taşlardan oluşan Osmanlı takıları Mısırlılara tanıtıldı. Kahire Türk Büyükelçiliği mensupları ile Türk işadamlarının ve çocuklarından oluşan mankenler, Osmanlı takılarını başarı ile sundular. Defile izleyenlerden tarafından büyük ilgi gördü.

Sefire Gülden Göktürk, "Kahire Uluslararası Kulübü olarak toplanmış bulunuyoruz. Bu kulüp bakan eşleri, büyükelçi eşleri ve iş kadınlarının üye olduğu bir klüp. Bu ayki toplantı sırası bende idi. Bende Türkiye'yi tanıtmak için defile düzenlemeyi düşündüm. Defilede Osmanlı takılarını ve Türk yemeklerini tanıtmak istedim" dedi.

Takıların tasarımcısı Zeynep Hanefi ise, Türk kültürünü tanıtmak amaçlı takılar yaptığını belirterek, defilede sunduğu Hitit ve Osmanlı takılarında altın, gümüş, pırlanta, zümrüt ve yakut tasarımı kullandığın söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious